Nasze Hollywood, czyli początki kina w Polsce

„Nasze Hollywood, czyli początki kina w Polsce” (2020)

Wielu pionierów filmu wywodziło się z Polski, część z nich było pochodzenia żydowskiego. Mieli oni znaczący wkład w powstanie najsłynniejszego ośrodka produkcji filmowej na świecie.

Opis filmu
Samuel Goldwyn, czyli współzałożyciel wytwórni, która przybrała nazwę Metro-Goldwyn-Mayer, urodził się w Warszawie jako Szmul Gelbfisz. Słynna wytwórnia Warner Bros założona została przez braci, którzy zanim zmienili nazwisko na Warner, nazywali się Wonsal i wywodzili się z leżącego dziewięćdziesiąt kilometrów od Warszawy Makowa Mazowieckiego. Oskarowy rekordzista, zdobywca aż sześciu statuetek, reżyser Billy Wilder, urodził się w Suchej Beskidzkiej niedaleko Krakowa jako Samuel Wilder. Z Polski pochodził też przedwcześnie zmarły reżyser Ryszard Bolesławski, twórca filmów z Marleną Dietrich, Gretą Garbo czy Clarkiem Gable. Tworzyli oni w czasach, kiedy kino stawiało dopiero swoje pierwsze kroki. Za pomocą obrazów i fragmentów filmowych, zostaną przedstawieni pionierzy i gwiazdy ery kina niemego w Polsce.

Reżyseria i scenariusz
Reżyserem i scenarzystą filmu „Nasze Hollywood, czyli początki kina w Polsce” jest Jacek Papis, znany z takich produkcji jak m.in. „Polmission. Tajemnice paszportów” i „Spragnieni księżyca”.

Data premiery i kraj produkcji
Polski film dokumentalny „Nasze Hollywood, czyli początki kina w Polsce” miał premierę w 2020 roku.

Czas trwania filmu
Film „Nasze Hollywood, czyli początki kina w Polsce” trwa 53 minuty.

Gdzie obejrzeć film „Nasze Hollywood, czyli początki kina w Polsce”?
Cały film „Nasze Hollywood, czyli początki kina w Polsce” oglądaj online w vod.tvp.pl.