Nasz profesor Papieżem

„Nasz Profesor Papieżem” (2013)

Film dokumentalny Grzegorza Linkowskiego ukazuje związki Karola Wojtyły z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. Jest to jednocześnie pierwszy dokument, który prezentuje znaczenie naukowego dorobku wypracowanego przez Jana Pawła II podczas 24-letniej pracy w Lublinie.

Opis filmu:
16 października 1978 roku, w dniu wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża, studenci Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego spontanicznie rozgłaszali hasło „Nasz Profesor Papieżem”, a transparent o takiej treści przez kilka tygodni wisiał nietknięty przez SB na frontonie KUL. Jako pracownik naukowy Jan Paweł II spędził w Katedrze Etyki KUL prawie 24 lata. Był to czas niezwykłego namysłu nad fundamentalnymi dla moralności chrześcijańskiej zagadnieniami. To właśnie w okresie pracy na lubelskiej uczelni ukształtowały się podstawy myśli filozoficznej przyszłego papieża, na których oparł on cały swój pontyfikat.

„Nasz Profesor Papieżem” to pierwszy film dokumentalny pokazujący znaczenie naukowego dorobku, jaki wypracował w ciągu niespełna ćwiećwiecza w położonej na wschodzie Polski niewielkiej uczelni. Pośrednio film opowiada także o niezwykłych więzach Karola Wojtyły z Lublinem.

Scenariusz i reżyseria
Reżyserem i scenarzystą filmu dokumentalnego „Nasz Profesor Papieżem” jest Grzegorz Linkowski, który ma w swoim dorobku takie produkcje jak „Marsz żywych”, „Świat według błazna” oraz „Zwierzę na papierze”.

Data premiery, kraj produkcji
Polski film dokumentalny „Nasz Profesor Papieżem” miał swoją premierę w 2013 roku, w związku z 60 rocznicą rozpoczęcia przez Karola Wojtyłę pracy na KUL-u.

Zdjęcia
Twórcą zdjęć do filmu dokumentalnego jest Jacek Tarasiuk.

Czas trwania filmu
Film „Nasz Profesor Papieżem” trwa 51 minut.

Gdzie obejrzeć film „Nasz Profesor Papieżem”?
Cały film „Nasz Profesor Papieżem” online oglądaj za darmo na vod.tvp.pl