Najbrzydszy samochód świata

„Najbrzydszy samochód świata” (2017)

Film dokumentalny w reżyserii Grzegorza Szczepaniaka, którego bohaterami są Bogdan i Kazimiera Różyczcy oraz… ich 50-letni wartburg. Oboje wybierają się swoim pokracznym samochodem w sentymentalną podróż do Niemiec, zapewne ostatnią tak daleką wspólną eskapadę.

Opis filmu:
Tytułowy samochód to 50-letni wartburg: prawdziwe cacko, którego wszystkie części są oryginalne i nigdy nie były wymieniane. Jego właściciel, pan Bogdan Różycki, wygrywa wszystkie konkursy na szpetne pojazdy. We wszystkich zawodach towarzyszy mu jego 94-letnia matka Kazimiera. Wartburg jest więc najmłodszym członkiem rodziny Różyckich.

W dokumencie Grzegorza Szczepaniaka towarzyszymy Bogdanowi i Kazimierze w podróży do Niemiec. Wszystko zaczyna się od wspomnienia z okresu wojny. Starszy pan Różycki – mąż i ojciec – był więźniem obozu na Majdanku. Pani Kazimiera przebywała natomiast na robotach przymusowych pod Magdeburgiem. Niedługo po zakończeniu wojny urodził się ich syn Bogdan. Najprawdopodobniej ta wyprawa do Niemiec jest ich ostatnią wspólną podróżą. Najbrzydszy samochód świata też pewnie nie wytrzyma już kolejnej eskapady w nieznane…

Scenariusz i reżyseria
Reżyserem i autorem scenariusza filmu dokumentalnego „Najbrzydszy samochód świata” jest Grzegorz Szczepaniak, znany także z dokumentu „Ślimaki”.

Data premiery, kraj produkcji
Polski film dokumentalny miał swoją premierę 30 maja 2017 roku podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Zdjęcia
Twórcą zdjęć do filmu dokumentalnego „Najbrzydszy samochód świata” jest Marek Kozakiewicz.

Czas trwania filmu
Film „Najbrzydszy samochód świata” trwa 46 minut.

Nagrody i nominacje
Film został uhonorowany Złotym Lajkonikiem na Krakowskim Festiwalu Filmowym 2017 za „ukazanie wzruszających i pełnych ciepłego humoru relacji pomiędzy synem i matką w czułej podróży najpiękniejszym z pojazdów”. Obraz został tez doceniony przez publiczność na warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym WATCH DOCS oraz dostał Nagrodę Specjalną Stowarzyszenia Filmowego Saksonii na Nyskim Festiwalu Filmowym.

Gdzie obejrzeć film „Najbrzydszy samochód świata”?
Cały film „Najbrzydszy samochód świata” online oglądaj za darmo na vod.tvp.pl