Mów mi Marianna

„Mów mi Marianna” (2015)

Marianna to czterdziestoletnia atrakcyjna kobieta. Powoli wchodzimy w jej życie, by zrozumieć decyzję, jaką podjęła. Odeszła od osób, które kochała. Pozwała rodziców do sądu, bo tylko tak mogła zmienić zapis w metryce. A wszystko po to, by zmienić płeć i po prostu być sobą.

Opis filmu:
Opowieść o Mariannie jest dwu wątkowa. Teatralna gdzie zmaga się z przeszłością oraz dokumentalna, gdzie walczy z nieoczekiwanymi sytuacjami, które dramatycznie zmieniają jej los. Okazało się, że życie napisało scenariusz, jakiego nikt się nie spodziewał, a cena wolności i wymarzonej kobiecości jest bardzo wysoka. Kiedy Marianna chce być Marianną do końca nie tylko emocjonalnie, ale też cieleśnie i prawnie musi zrezygnować z całego swojego dotychczasowego życia. Musi zostawić żonę i córki, pogodzić się z odrzuceniem i brakiem akceptacji ze strony rodziców, z samotnością. Ale pragnienie bycia kobietą, życia w zgodzie z własnym ciałem i tożsamością, jest silniejsze. Starając się o zmianę metryki, przygotowując się do operacji zmiany płci, Marianna pełna jest entuzjazmu i wiary w przyszłość. Kiedy jednak jej życie nieoczekiwanie łamie choroba, wybrzmiewa cały dramat tej egzystencji.

Do warstwy dokumentalnej autorka dodaje teatralną ramę, pozwalającą Mariannie nazwać i wytłumaczyć sobie i innym każdy ze swoich trudnych wyborów. Ciągle temat emocjonuje, budzi w społeczeństwie pytania. Dokument Karoliny Bielawskiej nie odpowiada na nie. Burzy mity, pokazując człowieka z krwi i kości, żyjącego tu i teraz, pokonującego określone bariery, będącego czyimś dzieckiem, czyimś rodzicem.

Reżyseria:
Autorką filmu „Mów mi Marianna” jest Karolina Bielawska, reżyserka i scenarzystka, autorka m.in. filmu: „Warszawa do wzięcia” (2009).

Data produkcji i kraj produkcji:
Film „Mów mi Marianna” wyprodukowano w 2015 roku, w Polsce.

Czas trwania filmu:
Film „Mów mi Marianna” trwa 75 minut.

Nagrody i wyróżnienia:
Film „Mów mi Marianna” otrzymał nagrody m.in. na Krakowskim Festiwalu Filmowy – Złoty Róg dla najlepszego filmu dokumentalnego, Los Angeles Festiwal Filmów Polskich – Nagroda „Hollywood Eagle Documentary Award”, Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS „Prawa Człowieka w Filmie” w Warszawie – Nagroda Publiczności.

Gdzie obejrzeć film „Mów mi Marianna”?
Cały film „Mów mi Marianna” online oglądaj w vod.tvp.pl.