Mój kanał...

Mój kanał... (2016)

Film dokumentalny w reżyserii Sławomira Koehlera o młodych uczestnikach powstania warszawskiego, którzy podjęli ryzyko walki w desancie kanałowym ze Starówki do Śródmieścia, poprzez Plac Bankowy, gdzie wielu z nich zginęło, o ich dramatach a też o prywatnych sprawach z powstańczych dni.

Opis filmu:
Film „Mój kanał” przedstawia historię powstańców warszawskich, w tym Haliny Dudzik-Jędrzejewskiej ps. „Sławka” sanitariuszki batalionu „Miotła” ze zgrupowania „Radosław”, która opowiada o swoich ostatnich chwilach przed godziną „W” i desancie kanałowym, Romana Staniewskiego dowódcy drużyny w plutonie „Torpeda” i Zofii Łazor ps. „Zojda” łączniczki i sanitariuszki batalionu „Parasol”. Film pokazuje również wyjątkowo dramatyczne przeżycia powstańców przedostających się kanałami z Mokotowa do Śródmieścia, z ul. Szustra (dzisiaj Dąbrowskiego) do włazu na rogu Wilczej i Al. Ujazdowskich, którzy uratowali się dzięki kanałom. Wspominają o tym: nieżyjący już Jerzy Stefan Stawiński, dowódca kompanii łączności pułku „Baszta”, scenarzysta filmu Kanał reżyserowanego przez Andrzeja Wajdę i Ewa Orzechowska-Jeglińska ps. „Ewa” 319 łączniczka akowskich Komend Obwodów Mokotowa i Śródmieścia.

Reżyseria:
Film dokumentalny „Mój kanał” został wyreżyserowany przez Sławomira Koehlera („§ 148. Kara śmierci”, „Listy gończe”, „Pociąg zatrzymał się w Auschwitz”).

Scenariusz:
Autorem scenariusza do dokumentu „Mój kanał” jest reżyser Sławomir Koehler. Filmowiec stworzył ponad pięćdziesiąt obrazów dokumentalnych.

Data premiery i kraj produkcji:
„Mój kanał” jest filmem wyprodukowanym w Polsce, a jego premiera odbyła się w 2016 roku.

Zdjęcia:
Zdjęcia do obrazu „Mój kanał” stworzyli Marcin Peresada, Michał Jarosiński, Adam Fręśko i Ładysław Lipkowski.

Czas trwania:
„Mój kanał” trwa 40 minut.

Gdzie obejrzeć film „Mój kanał”?
Cały film „Mój kanał” online oglądaj w vod.tvp.pl