Modlitwa o Polskę. Z ziemi podlaskiej

„Modlitwa o Polskę. Z ziemi podlaskiej” (2019)

Dokument Michała Muzyczuka opowiadający o losach tysięcy unickich rodzin, które w drugiej połowie XIX wieku cierpiały na terenie dzisiejszego Podlasia Południowego męki ze strony ówczesnej carskiej administracji tamtych rejonów.

Opis filmu:
Unici pojawili się na wschodzie Polski po zawiązaniu Unii Brzeskiej w 1596 roku. Do kościoła unickiego, zwanego również greckokatolickim, wstępowały miliony ludzi i tysiące duchownych, którzy wcześniej należeli do cerkwi prawosławnej. Obrządek łaciński i unicki zbliżały się do siebie, a u unitów stopniowo wykształcała się polska świadomość narodowa. Po zaborach i zniknięciu Polski z mapy Europy, carska polityka zmierzała do całkowitej likwidacji kościoła unickiego. Do największego natężenia prześladowań doszło po upadku powstania styczniowego. Podlascy unici byli systematycznie głodzeni, okradani, bici, zamykani w więzieniach, wysyłani na Syberię i w końcu zabijani. Obecnie kościół unicki jest, poza należącymi do niego Ukraińcami, na ziemiach polskich niemal nieobecny.

Film przedstawia losy przede wszystkim trzynastu mężczyzn, którzy 24 stycznia 1874 roku, broniąc w Pratulinie swojej unickiej świątyni przed jej sprawosławieniem, zostali zastrzeleni przez carskie wojsko. W 1996 roku owych trzynastu unitów zostało uznanych błogosławionymi przez papieża Jana Pawła II. Tym samym stali się symbolem doświadczeń całej lokalnej społeczności.

To także opowieść o współczesnych mieszkańcach Podlasia Południowego. Pratulin i okoliczne wsie to miejsce, w którym wciąż żywa jest pamięć o męczennikach, a ludzie żyją w zgodzie z naturą i tradycyjnymi wartościami, do których zaliczają wiarę, szacunek do ziemi i ciężką pracę. Film jest również opowieścią o nich i zakątku Polski nad Bugiem, który został zapomniany, a ma do zaoferowania atmosferę, której próżno szukać w innych częściach naszego kraju.

Scenariusz i reżyseria
Reżyserem i scenarzystą filmu „Modlitwa o Polskę. Z ziemi podlaskiej” jest Michał Muzyczuk.

Data premiery, kraj produkcji
Polski film dokumentalny „Modlitwa o Polskę. Z ziemi podlaskiej” miał swoją premierę w 2019 roku.

Zdjęcia
Twórcą zdjęć do dokumentu jest Witold Kornaś.

Czas trwania filmu
Film „Modlitwa o Polskę. Z ziemi podlaskiej” trwa 54 minuty.

Gdzie obejrzeć film „Modlitwa o Polskę. Z ziemi podlaskiej”?
Cały film „Modlitwa o Polskę. Z ziemi podlaskiej” online oglądaj za darmo na vod.tvp.pl