Minio

„Minio” (2000)

Film dokumentalny opowiadający historię życia i twórczości Janusza Minkiewicza – poety i satyryka.

Opis filmu
„Książę warszawskich nocy” – tak nazywano w stołecznym towarzystwie Janusza Minkiewicza. Był wybitnym poetą oraz komentatorem politycznym – tworzył satyry oraz szopki; to także legenda powojennej Polski i jeden z najbardziej charakterystycznych członków towarzystwa ówczesnej Warszawy. Wcześnie debiutował – jako siedemnastolatek tworzył pod pseudonimem H.I.Polit. W 1932 roku na łamach „Cyrulika Warszawskiego” ukazał się pierwszy tekst podpisany jego własnym nazwiskiem. Pisywał ogromnie popularne wierszyki, tzw. skrętacze języka, a zwłaszcza limeryki, których był pionierem. Nie poprzestawał na poezji i satyrze. Uprawiał również dziennikarstwo. Mieszkał i tworzył w Warszawie oraz Wilnie. Z całym oddaniem uczestniczył w nocnym życiu stolicy. Kiedy dostrzegł istotę reżimu, zdystansował się do tego, co robił wcześniej, a jedynym źródłem jego zarobków stały się tłumaczenia amerykańskich musicali. Pisywał też, podobnie jak Jeremi Przybora i Anatol Potemkowski, teksty do radiowego Kabareciku Reklamowego. W ostatnich latach życia sporo czasu spędzał w Nowym Jorku. Janusza Minkiewicza wspominają jego bliscy: była żona Jadwiga Gosławska, córka Monika Markowicz oraz wnuczki: Klara i Daniela, a także przyjaciele, współpracownicy i znajomi.

Reżyseria
Reżyserem dokumentu „Minio” jest Ignacy Szczepański, autor takich filmów, jak „Tak się toczy moja myśl”, „Pierwszy kosmonauta” i „Dejmek”.

Scenariusz
Autorem skryptu do filmu „Minio” jest Antoni Marianowicz, który pracował również nad produkcjami „Inspekcja pana Anatola” i „Przygody Otka”.

Data premiery i kraj produkcji
Film dokumentalny „Minio” został wyprodukowany w Polsce i zadebiutował w 2000 roku.

Zdjęcia
Za zdjęcia do dokumentu „Minio” odpowiada Stanisław Szabłowski, operator który pracował również na planach filmów „Polska gola!”, „Portret w kropli” i „Być człowiekiem”.

Czas trwania filmu
Film „Minio” trwa 55 minut.

Gdzie obejrzeć film „Minio”?
Cały film „Minio” online oglądaj za darmo w vod.tvp.pl.