Migranci Łukaszenki. Jak powstrzymać atak żywą bronią

„Migranci Łukaszenki. Jak powstrzymać atak żywą bronią” (2022)
Kulisy kryzysu migracyjnego po raz pierwszy w szokującym i sensacyjnym filmie dokumentalnym.

Opis filmu „Migranci Łukaszenki. Jak powstrzymać atak żywą bronią”

Pokazane w filmie materiały wideo dowodzą, że operację hybrydową zorganizował Alaksandr Łukaszenka i jego służby specjalne przy pomocy Federalnej służby bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej. Wiele z tych nagrań jest ekskluzywnych – opublikowano je w filmie po raz pierwszy. Autorzy dotarli we wszystkie zamknięte strefy graniczne, ośrodki dla migrantów, zrealizowali nagrania ukrytą kamerą po stronie białoruskiej. W Iraku zaś znaleźli byłych migrantów i przekonali ich do spowiedzi. Ich historie są pełne przemocy ze strony służb białoruskich, szczegółów o tym jak nimi manipulowano i oszukiwano. Szczególnie ciekawa jest opowieść Nabila — lidera kulminacyjnego ataku na granicę polską w listopadzie 2021 r. który twierdzi, że Kurdowie zostali migrantami, bo chciała tego Białoruś.

W filmie występują Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński, ekspert do spraw polityki postsowieckiego Wschodu Marek Budzisz, Laurynas Kasciunas, który z ramienia Sejmu litewskiego zajmował się przeciwdziałaniem atakowi, a także były białoruski podpułkownik milicji Alaksandr Azarau. W dokumencie uczestniczą funkcjonariusze straży granicznych Polski, Litwy i Łotwy, byli białoruski pogranicznik, a także mieszkańcy przygranicznych miejscowości w Polsce i na Litwie. Film pokazuje kryzys migracyjny chronologicznie, od początku w maju 2021 do jego wyhamowania pod koniec 2021 roku. Geografia nagrań obejmuje cały obszar ataku – od Łotwy do Polski.

Reżyseria

Reżyserami filmu dokumentalnego „Migranci Łukaszenki. Jak powstrzymać atak żywą bronią” są Siarhei Pielasa i Anton Cialeznikau.

Data premiery, kraj produkcji

Polski film dokumentalny „Migranci Łukaszenki. Jak powstrzymać atak żywą bronią” miał swoją premierę w 2022 roku.

Czas trwania filmu

Film „Migranci Łukaszenki. Jak powstrzymać atak żywą bronią” trwa 53 minuty.

Gdzie obejrzeć film „Migranci Łukaszenki. Jak powstrzymać atak żywą bronią”?

Cały film „Migranci Łukaszenki. Jak powstrzymać atak żywą bronią” online oglądaj za darmo na vod.tvp.pl