Michael Haneke. Zawód: reżyser

„Michael Haneke. Zawód: reżyser” (2013)


Dokumentalny film biograficzny przedstawiający sylwetkę jednego z największych reżyserów wszechczasów. „Funny Games”, „Pianistka” czy też „Ukryte” to tylko niektóre z tytułów stworzonych przez Hanekego, które powinny znaleźć się na liście stu filmów wartych obejrzenia każdego kinomaniaka.

Opis filmu:

Reżyser i scenarzysta Michael Haneke przyszedł na świat w Monachium. Studiował filozofię, psychologię i sztukę teatralną w Wiedniu wkrótce stając się jednym z najzdolniejszych reżyserów. Dokument prezentuje ciekawostki z życia twórcy, unikalne materiały z jego filmów także wywiad z nim samym. Co uważa o jednym ze swoich największych dzieł „Biała wstążka”? Jak sam mówi, we wszystkich swoich filmach stara się przybliżyć do prawdy, a widza traktuje bardzo poważnie. Uważa siebie za rzemieślnika i zawód reżysera bierze na poważnie. Nie pracuje dla wielkiej nagrody, ani miejsca w historii filmu. Jest geniuszem dystansu. Utrzymuje dyscyplinę i odrzuca przesadzone efekty co stanowi o sile przekazu.

Obsada filmu:

Juliette Binoche jako ona sama,
Béatrice Dalle jako ona sama,
Michael Haneke jako on sam,
Isabelle Huppert jako ona sama,
Susanne Lothar jako ona sama,
Emmanuelle Riva jako ona sama,
Jean-Louis Trintignant jako on sam

Reżyseria:
Reżyserem filmu „Michael Haneke. Zawód: reżyser” jest Yves Montmayeur, znany z takich filmów jak na przykład „The 1000 Eyes of Dr Maddin” czy też „Spragnieni Doyle'a”. Za „The 1000 Eyes of Dr Maddin” otrzymał prestiżową nagrodę na konkursie „Venezia Classici”.

Scenariusz:
Scenariusz filmu „Michael Haneke. Zawód: reżyser” stworzył reżyser Yves Montmayeur

Data premiery i kraj produkcji:
Film „Michael Haneke. Zawód: reżyser miał swoją światową premierę w 17 lutego 2013 roku. Zdjęcia powstawały w Cannes i w Wiedniu.

Zdjęcia:
Nad zdjęciami do filmu „Michael Haneke. Zawód: reżyser” pracował Yves Montmayeur.

Tytuł oryginalny:
„Michael Haneke - Porträt eines Film-Handwerkers”

Czas trwania:
Film „Michael Haneke. Zawód: reżyser” trwa 92 minuty.

Gdzie obejrzeć film „Michael Haneke. Zawód: reżyser”:
Cały film dostępny za darmo online w vod.tvp.pl