Marsz wyzwolicieli

„Marsz wyzwolicieli” (2009)

Dokument w reżyserii Grzegorza Brauna przedstawiający działania Związku Sowieckiego mające na celu doprowadzenie do wybuch II wojny światowej. Braun ukazuje przygotowania komunistycznego imperium do podjęcia ofensywy w celu zajęcia całej Europy i sprytne wykorzystanie Adolfa Hitlera jako zapalnika konfliktu, po którego agresji Sowiety będą mogły „wyzwolić” kontynent.

Opis filmu:
Grzegorz Braun stara się przedstawić prawdziwe przyczyny bezprecedensowej i druzgocącej klęski Sowietów w starciu z Niemcami w 1941 roku, kiedy to z niezrozumiałych dotychczas powodów rozbita została największa w historii koncentracja Armii Czerwonej. Czy aby nie w przededniu „wyzwolicielskiego marszu na Zachód”?

Niezwykły wykład historyczny prowadzony przez Wiktora Suworowa zostanie zweryfikowany przez polskich wojskowych i wykładowców wyższej szkoły oficerskiej, którzy na historycznej mapie Europy rozegrają na użytek filmu „grę sztabową” i sprawdzą, jakie praktyczne wnioski wyciągnąć można z „lekcji Suworowa”.

Czy istotnie zrekonstruowane przez rosyjskiego badacza uszykowanie bojowych formacji w czerwcu 1941 roku mogło – gdyby nie rozpoczęcie przez III Rzeszę „wojny prewencyjnej” – doprowadzić do opanowania kontynentu przed rokiem 1942?

W filmie nie zabraknie świadków historii pochodzących z okolic Brześcia nad Bugiem. Obrona twierdzy brzeskiej jest bowiem jedną z legend sowieckiej propagandy, jednym z kluczowych elementów mitu „wielkiej wojny ojczyźnianej”.

Do rozwiązania zagadki zbliżymy się, próbując – za Suworowem – wyjaśnić przyczynę obecności w brzeskiej twierdzy funkcjonariuszy 132 batalionu konwojowego NKWD (jednostki do działań „zafrontowych”). Kogo i dokąd mieli oni konwojować?

W opisie zdarzeń, które zaważyły na losach całego świata, zachowywać będziemy własną, polską perspektywę. Pokażemy np. jak kalendarium przygotowań do „dnia M” synchronizuje się z kalendarium kolejnych fal wywózek, aresztowań i eksterminacji Polaków pod sowieckim zaborem. Bo przecież w kolejnej fazie imperialnej wojny rozpętanej przez moskiewskich komunistów to właśnie Polska miała stać się po raz kolejny wielkim polem bitwy. I wielkim cmentarzyskiem.

Scenariusz i reżyseria
Reżyserem i scenarzystą filmu „Marsz wyzwolicieli” jest polski dokumentalista Grzegorz Braun, którzy w swoim dorobku ma m.in. dokumentalną serię „Transformacja: od Lenina do Putina” oraz filmy „Eugenika – w imię postępu”, „Plusy dodatnie, plusy ujemne” i „Luter i rewolucja protestancka”.

Data premiery, kraj produkcji
Polski film dokumentalny „Marsz wyzwolicieli” miał swoją premierę 17 września 2009 roku, w 70. rocznicę inwazji Związku Sowieckiego na Polskę.

Zdjęcia
Twórcami zdjęć do filmu są Andrzej Adamczak, Józef Szymura i Grzegorz Ruzik.

Czas trwania filmu
Film „Marsz wyzwolicieli” trwa 59 minut.

Gdzie obejrzeć film „Marsz wyzwolicieli”?
Cały film „Marsz wyzwolicieli” online oglądaj za darmo na vod.tvp.pl