Mała Sycylia

„Mała Sycylia” (2020)
Pierwsza część cyklu „Tryptyk Gdański”. Cała seria opisuje tło powiązań biznesowych urzędu miejskiego, spółek miejskich oraz wymiaru sprawiedliwości.

Opis filmu
Początek lat dziewięćdziesiątych to czas, gdy w ramach transformacji dochodziło do tworzenia pierwszych fortun w Trójmieście. Wtedy właśnie kształtowały się zależności, które przetrwały do dziś. Część z nich ma znamiona patologii, która drenuje kieszeń mieszkańców. W pierwszej części filmu dowiadujemy się, jakie są różnice w traktowaniu przez magistrat zwykłych mieszkańców i lokalnych przedsiębiorstw, często powiązanych z byłymi i obecnymi urzędnikami oraz spółkami miejskimi. Autorzy zwracają uwagę na nieracjonalne wydatkowanie pieniędzy z budżetu miasta. Powoli wyłania się wątek niejasnych zamian gruntów z deweloperami, które stały się gdańską specjalnością.

Obsada filmu
Rozmówcami będą dziennikarze: Andrzej Ługin, Maciej Naskręt, Wojciech Surmacz i Marcin Wikło. W filmie dokumentalnym wystąpi też poseł Kacper Płażyński, a także Sunil Ahuja – gdański przedsiębiorca. W materiale pojawi się też anonimowy były pracownik Saur Neptun Gdańsk i były wiceprezydent miasta Gdańska, Marian Szajna.

Reżyseria
Za reżyserię filmu odpowiadają Krzysztof Puternicki i Małgorzata Fechter-Puternicka.

Data premiery i kraj produkcji
Film po raz pierwszy wyemitowano 12 grudnia 2020 roku na antenie TVP3 Gdańsk.

Czas trwania filmu
Film „Mała Sycylia” trwa 40 minut.

Gdzie obejrzeć film „Mała Sycylia”?
Cały film „Mała Sycylia” online oglądaj za darmo w vod.tvp.pl.