Made in USSR

„Made in USSR” (2016)

Film dokumentalny w reżyserii Barbary Włodarczyk ukazuje stosunek Rosjan do Związku Sowieckiego po dwudziestu latach od upadku tego komunistycznego reżimu. Zrozumienie ich sposobu myślenia w tej kwestii jest niezwykle ważne dla zgłębienia obecnej postawy Rosji na arenie międzynarodowej.

Opis filmu:
W grudniu 2016 roku minęło 25 lat od rozpadu sowieckiego imperium. Wydarzenie to było punktem zwrotnym w politycznej historii Europy, ale przede wszystkim miało znaczenie globalne. Upadek ZSRS oznaczał koniec dwubiegunowego porządku międzynarodowego i całkowitą zmianę układu sił w świecie. W jednej chwili na mapie pojawiło się aż 15 nowych państw.

Celem filmu jest pokazanie, w czym się przejawia powrót do sowieckiej epoki w Rosji, która uważa się za spadkobierczynię ZSRS. Jaka jest wiedza na temat rzeczywistości tamtych czasów? Jakie są przyczyny odradzania się ideałów radzieckiego imperium? Jakie wynikają z tego konsekwencje i zagrożenia dla Rosji i świata? Zrozumienie sposobu myślenia Rosjan w tej kwestii jest niezwykle ważne dla zgłębienia ich postaw wobec konfliktu na Ukrainie i stosunku do państw Europy Zachodniej, w tym Polski.

Scenariusz i reżyseria
Reżyserem i twórcą scenariusza filmu „Made in USSR” jest Barbara Włodarczyk, ceniona dziennikarka i znawczyni krajów byłego ZSRS. Autorka ma na swoim koncie m.in. znaną serię reportaży „Szerokie tory” oraz film dokumentalny „Ukraińska modlitwa”.

Data premiery, kraj produkcji
Polski dokument miał swoją premierę w 2016 roku, dwadzieścia lat po rozpadzie Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich.

Zdjęcia
Twórcą zdjęć do filmu dokumentalnego „Made in USSR” jest Walentyn Bodrow.

Czas trwania filmu
Film „Made in USSR” trwa 50 minut.

Gdzie obejrzeć film „Made in USSR”?
Cały film „Made in USSR” online oglądaj za darmo na vod.tvp.pl