Łukasiewicz – nafciarz, romantyk

Łukasiewicz – nafciarz, romantyk (2019)

Film opowiada o życiu i działalności Ignacego Łukasiewicza. Producentem filmu jest Bogdan Miszczak, scenariusz napisał Łukasz Walczak, a za reżyserię odpowiada Maciej Wójcik. W rolę Ignacego Łukasiewicza wcielił się Mariusz Bonaszewski.

Opis filmu

Scenariusz powstał w oparciu o rozmowę, jaką przeprowadził z Ignacym Łukasiewiczem Feliks Jan Szczęsny-Morawski. Zachował się tylko jeden egzemplarz książki z zapisem tej rozmowy – nosi ona tytuł „Światek Boży i życie na nim”.

Film obejmuje lata 1848-1870, od momentu rozpoczęcia przez Łukasiewicza we Lwowie pracy farmaceuty, do uruchomienia rafinerii w Chorkówce. Produkcja pokazuje Ignacego Łukasiewicza jako bohatera ponadczasowego, powstańca, ale przede wszystkim twórcę przemysłu naftowego na terenach ubogiej Galicji. Dziś nie byłoby najważniejszego przemysłu światowego, gdyby nie geniusz Ignacego Łukasiewicza.

Obsada filmu

W rolach głównych występują:
Mariusz Bonaszewski jako Ignacy Łukasiewicz
Dagny Cipora jako Honorata Łukasiewicz
Mateusz Mikoś jako Jan Szczęsny Morawski
Łukasz Konopka jako Tytus Trzecieski
Artur Dziurman jako Karol Klobassa-Zrencki

Reżyseria

Reżyserem fabularyzowanego dokumentu jest Maciej Wójcik, który uczestniczył również w produkcji filmów „Pułkownik House” i „Jako w niebie, tak i w Komańczy”.

Scenariusz

Scenariusz filmu „Łukasiewicz – nafciarz, romantyk” stworzył Łukasz Walczak, współodpowiedzialny za takie produkcje jak m.in. „Klan” czy „Na sygnale”.

Data premiery i kraj produkcji

„Łukasiewicz – nafciarz, romantyk” premierę miał w 2019 roku.

Zdjęcia

Autorem zdjęć do filmu „Łukasiewicz – nafciarz, romantyk” jest Mariusz Konopka, który pracował przy takich filmach dokumentalnych jak „Pani Weronika i jej chłopcy”, „Teraz i zawsze”, „Leśne doły” i „Swoimi słow@mi.”

Czas trwania filmu

„Łukasiewicz – nafciarz, romantyk” trwa 59 minut.

Nagrody i nominacje

Film w 2019 roku został uhonorowany wieloma nagrodami: II Nagrodą i Nagrodą Publiczności na Zamojskim Festiwalu Filmowym „Spotkania z historią”, Nagrodą Specjalną Prezesa Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej oraz Nagrodą za najlepszy trailer podczas rzeszowskiego Festiwalu Filmów Optymistycznych „Happy End”, a także Nagrodą Specjalną dla reżysera na Festiwalu Polonijnym „Losy Polaków” w Warszawie.

Gdzie obejrzeć film „Łukasiewicz – nafciarz, romantyk”?

Cały film „Łukasiewicz – nafciarz, romantyk” oglądaj online w vod.tvp.pl.