Łowcy miodu

„Łowcy miodu” (2016)

Obraz jest pierwszym polskim pełnometrażowym i wysokobudżetowym filmem przyrodniczym, który wykorzystuje najnowsze zdobycze techniki do ukazania życia pszczół.

Opis filmu:
Film opowiada o odrodzeniu tradycyjnego bartnictwa, tajnikach miejskiego pszczelarstwa oraz fascynującym życiu pszczół. Aby zgłębić tajniki życia pszczół, kamera wchodzi do wnętrza współczesnego ula i tradycyjnej barci, wyciosanej w pniu wiekowego drzewa.

Tradycję oraz tajniki zawodu bartnika poznaje Magdalena Popławska, aktorka, która interesuje się zdrowym trybem życia oraz ekologią. Wspólnie z nią wyruszamy w podróż do Augustowa, Baszkirii oraz Nepalu. Uczymy się bartnictwa, poznajemy niezwykłe relacje pomiędzy pszczołami i ludźmi.
Natomiast razem z Kamilem Bajem, pszczelarzem miejskim, przyglądamy się pasiekom na dachach warszawskich budynków oraz podążamy do Francji, gdzie zobaczymy paryskie ule zainstalowane na dachu katedry Notre Dame.

W filmie, oprócz efektownych ujęć z wnętrz pszczelich barci, pojawiają się również wypowiedzi ekspertów z całego świata o znaczeniu pszczół w przyrodzie, o współczesnych zagrożeniach dla ich populacji, o wartościach tradycyjnego bartnictwa oraz życia „slow food”.

Reżyseria:
Autorem filmu „Łowcy miodu” jest Krystian Matysek, reżyser, scenarzysta i operator, autor m.in. filmów: „Niedźwiedź – władca gór” (2012), „Olter” (2004).

Data premiery i kraj produkcji:
Film „Łowcy miodu” wyprodukowano w 2016 roku, w Polsce.

Czas trwania filmu:
Film „Łowcy miodu” trwa 80 minut.

Nagrody i wyróżnienia:
Film „Łowcy miodu” otrzymał m.in. nagrodę specjalną na Festiwalu Mediów „Człowiek w zagrożeniu” (2016) oraz w Moskwie na Esperanza Film Festival (Nagroda za najlepszy film dokumentalny)

Gdzie obejrzeć film „Łowcy miodu”?
Cały film „Łowcy miodu” online oglądaj w vod.tvp.pl.