Lisi schron

„Lisi schron” (2014)

Poruszający, fabularyzowany dokument przedstawiający rodzinę leśniczego Romana Janczarskiego, która dzięki wielkiemu sercu, sprytowi i wytrwałości ocaliła rodzinę żydowskich kupców. Film zawiera opowiadania dwóch żyjących świadków wydarzeń – Romana i Eugeniusza Janczarskich.

Opis filmu:
Przed wojną, Janczarscy wybudowali pod domem schron. Nie sądzili wówczas, że kryjówka, posiadająca strukturę lisiej nory, przyczyni się on do ocalenia sześcioosobowej rodziny Kołataczy. Rodzina leśniczego ukrywała ich aż dwa i pół roku. Wymagało to niezwykłej wytrwałości i dyscypliny. Szczęśliwie wszyscy – zarówno żydowska rodzina, jak domownicy przeżyli okupację. Za swą determinację Janczarscy zostali odznaczeni medalami Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata.

Reżyseria:
Reżyserem filmu „Lisia nora” jest Andrzej Lelito – znany z takich produkcji jak: „Popiełuszko. Wolność jest w nas”, „Superprodukcja”, „Piąte: nie odchodź”.

Scenariusz:
Scenariusz filmu „Lisi schron” stworzył reżyser Andrzej Lelito.

Zdjęcia
Za zdjęcia do filmu „Lisi schron” odpowiada Dariusz Szymura operator znany z „Beats of Freedom – Zew wolności”, „Art of Freedom”, a także „Historia polskiego rocka”.

Data premiery i kraj produkcji:
Film „Lisi schron” miał swoją premierę w 2014 roku.

Czas trwania filmu:
„Lisi schron” trwa 36 minut.

Gdzie obejrzeć film „Lisi schron”?
Cały film „Lisi schron” oglądaj online w vod.tvp.pl