Leon Prauziński – Z ołówkiem i karabinem

Leon Prauziński – Z ołówkiem i karabinem (2019)
Film przedstawia postać Leona Prauzińskiego – żołnierza i malarza Powstania Wielkopolskiego, który z bronią w ręku walczył o Polskę, w roku 1918, a później w wojnie polsko–bolszewickiej.


Opis filmu:
Leon Prauziński należał do międzywojennej elity intelektualnej, a jego obrazy i ilustracje o wymowie patriotycznej rozwścieczały Niemców. Nazwisko Prauzińskiego znalazło się na liście proskrypcyjnej. Wkrótce po wybuchu II wojny światowej artysta został przez Niemców aresztowany, osadzony w Forcie VII i rozstrzelany.

Film będzie rozgrywał się w kilku planach. Z jednej strony mamy cykl 12 obrazów, a właściwie reprodukowanych pocztówek, gdyż oryginały zostały zniszczone w czasie wojny. Leon Prauziński namalował obrazy na początku lat 20. XX wieku, na podstawie szkiców i rysunków, wykonanych podczas powstania. Wyłania się z nich obraz Powstania Wielkopolskiego widziany oczami uczestnika i artysty. Na jednym z obrazów, przedstawiającym bitwę o most Chwaliszewski, ukazał siebie jako artystę-powstańca, we fraku, meloniku, eleganckich butach, z karabinem w ręku.

Film jest zapisem historii widzianej przez naocznego świadka uczestniczącego w historycznych wydarzeniach, które związane są odzyskiwaniem niepodległości. Na jednym planie mamy historię człowieka – Leona Prauzińskiego, drugi to jego obrazy i ilustracje oraz przedstawiona na nich rzeczywistość i wreszcie trzeci plan, to pamięć o Prauzińskim, kultywowana przez jego rodzinę. W filmie wykorzystane zostaną fragmenty wspomnień spisanych przez synów bohatera.

Reżyseria:
Reżyserem filmu „Leon Prauziński – Z ołówkiem i karabinem” jest Zbysław Kaczmarek.

Scenariusz:
Scenariusz filmu „Leon Prauziński – Z ołówkiem i karabinem” stworzył reżyser Zbysław Kaczmarek.

Data premiery i kraj produkcji:
Film „Leon Prauziński – Z ołówkiem i karabinem” miał swoją premierę w 2019 roku w Polsce.

Czas trwania filmu:
Film „Leon Prauziński – Z ołówkiem i karabinem” trwa 30 minut.

Gdzie obejrzeć film „Leon Prauziński – Z ołówkiem i karabinem”?
Cały film online „Leon Prauziński – Z ołówkiem i karabinem” oglądaj w vod.tvp.pl