KUL był zawsze w jego sercu

„KUL był zawsze w jego sercu” (2021)

Film dokumentalny przybliżający widzom niezwykle bogate i długoletnie związki kardynała Stefana Wyszyńskiego z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim.

Opis filmu
We wrześniu 2021 roku odbyła się w Warszawie beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia, kardynała Stefana Wyszyńskiego. To jeden z najwybitniejszych Polaków XX wieku, obrońca praw człowieka i Kościoła, prawdziwy mąż stanu. W czasach PRL-u represjonowany i aresztowany przez władze komunistyczne. Był to rok szczególny, ponieważ jednocześnie obchodziliśmy 120. rocznicę urodzin i 40. rocznicę śmierci prymasa, a także 75. rocznicę mianowania ks. Stefana Wyszyńskiego ordynariuszem lubelskim. Zostając biskupem lubelskim stał się jednocześnie Wielkim Kanclerzem KUL, czyli opiekunem uczelni z ramienia Episkopatu Polski.

W niezwykłym filmie dokumentalnym poznajemy długoletnie związki kardynała Wyszyńskiego z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. Największym walorem produkcji są unikalne i nieznane szerszej publiczności materiały archiwalne z czasów pobytu kardynała Stefana Wyszyńskiego na KUL. Dzięki nim możemy nie tylko zobaczyć i posłuchać bezpośrednio księdza prymasa, ale także poczuć atmosferę tamtych lat. W filmie wystąpiły osoby, które osobiście poznały ks. Stefana Wyszyńskiego, pracownicy, byli studenci, rektor uczelni ks. prof. dr hab. Mirosław Kalinowski, a także abp Stanisław Budzik.

Reżyseria
Reżyserem filmu dokumentalnego „KUL był zawsze w jego sercu” jest Grażyna Czermińska („Idealne miasto Auschwitz”, „Lobo”, „A w powietrzu czuło się maj...”).

Zdjęcia
Autorem zdjęć do filmu dokumentalnego „KUL był zawsze w jego sercu” jest Marcin Rzońca.

Data premiery i kraj produkcji
Polski film dokumentalny „KUL był zawsze w jego sercu” miał premierę w 2021 roku.

Czas trwania filmu
Film dokumentalny „KUL był zawsze w jego sercu” trwa 48 minut.

Gdzie obejrzeć film „KUL był zawsze w jego sercu”?
Cały film „KUL był zawsze w jego sercu” online oglądaj w vod.tvp.pl.