Ksiądz

„Ksiądz” (2016)

Film dokumentalny w reżyserii Marii Dłużewskiej bazujący na archiwalnych materiałach filmowych IPN. Jednocześnie z zapisem wideo Biura Śledczego MSW powstawały rozliczne protokoły, które w wolnej Polsce zaczęli analizować historycy i dziennikarze badający okoliczności śmierci księdza Jerzego Popiełuszki.

Opis filmu:
Film oparty na zdeponowanych w IPN materiałach Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, które dotychczas nigdy nie ujrzały światła dziennego. Są to zapisy wideo z tzw. „konfrontacji”, czyli prowadzonych przez prokuratora przesłuchań Pietruszki i Piotrowskiego na temat tych miejsc w ich zeznaniach, w których są one ze sobą sprzeczne. Obydwaj podejrzani opowiadają o szczegółach „operacji” bez emocji i ze szczegółami przedstawiają plan zgładzenia księdza Jerzego Popiełuszki.

Kolejne sceny filmu prezentują wizje lokalne przeprowadzone w miejscach zbrodni. Porywacze odtwarzają sceny porwania, bicia i torturowania Księdza; wciąż spokojni, posługujący się bezbłędną polszczyzną: profesjonaliści, zawodowi mordercy. Esbecka kamera rejestruje też wstrząsającą scenę wydobycia ciała Księdza z Wisły i sekcję zwłok.

„Ksiądz” nie jest filmem śledczym, lecz filmem o polskim społeczeństwie: o naszej pamięci, o wartościach, którymi kierujemy się w życiu. Jest to film, który zmusza do refleksji nad kondycją naszego państwa, w którym wciąż nie znamy prawdy o mordzie na ks. Jerzym Popiełuszce, a jego oficjalni oprawcy po odbyciu znacznie skróconych wyroków spokojnie żyją wśród nas.

Scenariusz i reżyseria
Reżyserką i autorką scenariusza do filmu dokumentalnego „Ksiądz” jest Maria Dłużewska, która na swoim koncie ma już takie dokumenty jak „Mgła”, „Piwko dla niedźwiedzia!”, „Dama” oraz „Pogarda”.

Data premiery, kraj produkcji
Polski film „Ksiądz”, opowiadający o męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki, miał swoją premierę 21 marca 2016 roku.

Zdjęcia
Za zdjęcia do filmu „Ksiądz” odpowiedzialny jest Bartłomiej Maj.

Czas trwania filmu
Film dokumentalny „Ksiądz” trwa 54 minuty.

Gdzie obejrzeć film „Ksiądz”?
Cały film „Ksiądz” online oglądaj za darmo w vod.tvp.pl