Krzyż Westerplatte

„Krzyż Westerplatte” (2021)

Fabularyzowany film dokumentalny w reżyserii Sławomira Koehlera opowiada o walce byłych żołnierzy AK z peerelowską władzą o przywrócenie krzyża na symbolicznej mogile kolegów, którzy zginęli w 1939 roku podczas bohaterskiej obrony Westerplatte.

Opis filmu:
W filmie, którego akcja toczy się w 1976 roku i w okresie karnawału Solidarności, ukazane zostały perypetie rodzin Westerplatczyków i działaczy Solidarności, którzy podjęli się negocjacji z władzą komunistyczną w celu przywrócenia krzyża na symbolicznej mogile poległych. Pamięć o poległych na Westerplatte była dla komunistów sprawą niewygodną, będącą w sprzeczności z ówczesną polityką historyczną.

Fabularna narracja filmu w końcowej fazie przekształca się w dokumentarną, w postaci wypowiedzi charyzmatycznego opozycjonisty Czesława Nowaka, byłego działacza Solidarności z Portu Gdańskiego, osoby będącej wówczas inicjatorem walki Westerplatczyków o przywrócenie krzyża na mogile ich kolegów, z którymi razem bronili placówki. W filmie występują aktorzy, min. Andrzej Mastalerz, Jerzy Zelnik, Rafał Ostrowski i Dorota Lanton, którzy znakomitymi kreacjami wzbogacili dramaturgię opowieści.

Reżyseria
Reżyserem fabularyzowanego filmu dokumentalnego „Krzyż Westerplatte” jest Sławomir Koehler, znany z takich produkcji jak „Eki z Małeki na ubeki”, „§ 148. Kara śmierci”, „Listy gończe” oraz „Aleksander Kwaśniewski. Między Lechem a Lechem”.

Data premiery, kraj produkcji
Polski film dokumentalny miał swoją premierę 7 września 2021 roku na antenie telewizyjnej Jedynki.

Czas trwania filmu
Film „Krzyż Westerplatte” trwa 48 minut.

Gdzie obejrzeć film „Krzyż Westerplatte”?
Cały film „Krzyż Westerplatte” online oglądaj za darmo na vod.tvp.pl