Krzyż ponad swastyką

Krzyż ponad swastyką (2020)

Fabularyzowany film dokumentalny w reżyserii Hanny Etemadi przedstawiający historię księży podczas niemieckiej okupacji. „Krzyż ponad swastyką” opiera się na narracji historyków i osobistych wspomnień świadków oraz duchownych.

Opis filmu:
Niemiecka akcja „inteligencja” (niem. Intelligenzaktion) była przejawem ludobójstwa wymierzonym w polską inteligencję podczas okupacji terenów Rzeczypospolitej w czasie II wojny światowej. Reżyserka Hanna Etamadi w swoim filmie dokumentalnym „Krzyż ponad swastyką” skupiła się na przedstawieniu historii duchownych, którzy, jako członkowie inteligencji, poddawani byli prześladowaniom przez żołnierzy III Rzeszy. Ks. Leon Stępniak i ks. Adam Kozłowiecki opowiadają o swoich doświadczeniach z obozu koncentracyjnego Dachau oraz wspominają sylwetki pięciu księży, którzy ponieśli męczeńską śmierć w obozie.

Obsada filmu

W rolach głównych występują:
Adam Biernat jako biskup Adam Kozłowiecki
Tomasz Zaród jako ksiądz Leon Stępniak

Kto jeszcze zagrał w filmie „Krzyż ponad swastyką”?
Witold Bieliński
Maciej Gąsiorek
Grzegorz Gierak
Artur Bielenin
Łukasz Będkowski
Piotr Owczarek
Przemysław Szostak
Stanisław Szałapak
Piotr Szostak
Michał Szymkiewicz
Krzysztof Woźniakowski
Krzysztof Zawidzki

Reżyseria
Reżyserem polskiego filmu dokumentalnego „Krzyż ponad swastyką” jest Hanna Etemadi. W swojej pracy kobieta skupia się przede wszystkim na dokumentach poświęconych historii. W 2016 roku otrzymała „Platynową szablę” za całokształt artystycznej twórczości filmowej poświęconej historii i tradycjom obronnym.

Scenariusz
Scenariusz do dokumentu „Krzyż ponad swastyką” napisała odznaczona Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” reżyser Hanna Etemadi.

Data premiery i kraj produkcji
Premiera polskiego dokumentu „Krzyż ponad swastyką” odbyła się w 2020 roku.

Zdjęcia
Autorami zdjęć do dokumentu „Krzyż ponad swastyką” są Mirosław Basaj i Tomasz Woźniak.

Czas trwania filmu
„Krzyż ponad swastyką” trwa 78 minut.

Gdzie obejrzeć film „Krzyż ponad swastyką”?
Cały film „Krzyż ponad swastyką” online oglądaj w vod.tvp.pl