Krzyż i karabin

Krzyż i karabin (2019)

Historia zna przypadki duchownych, którzy w pewnym momencie życia porzucili pokojowe nauki i chwycili za broń, aby walczyć o sprawę wartą według nich poświęcenia. Film „Krzyż i karabin” w reżyserii Michała Muzyczuka („11 dni”, „Tajemnice Jasnej Góry”) przybliża losy księdza Karola Woźniaka. Ukazuje jego patriotyczną i powstańczą ścieżkę.

Opis filmu:
Opowieść o ks. Karolu Woźniaku to dobra okazja do pokazania pokrótce losów całego duchowieństwa katolickiego i polskiego podczas walki o Górny Śląsk. Bardzo często księża katoliccy jako moralni przywódcy polskich Górnoślązaków spotykali się z szykanami ze strony niemieckich sił cywilnych i wojskowych, ze śmiercią włącznie (Wincenty Ruda, Franciszek Marx, Augustyn Strzybny). Wspomnimy również o wielu duchownych, którzy z całą mocą w okresie powstańczym głosili na Górnym Śląsku polskie hasła patriotyczne (Emil Szramek, Jan Kapica, Michał Lewek), jak również o pionierach polskiego ruchu narodowego w regionie (Jan Alojzy Ficek, Józef Szafranek, Norbert Bonczyk, Konstanty Damrot). To także świetny przyczynek do przedstawienia całego kontekstu, jakim były powstania śląskie, ich przyczyny i skutki, wciąż jeszcze szeroko w Polsce nieznane i niedoceniane. Wreszcie film pozwoli na ukazanie głębokiej i nacechowanej wyjątkowymi elementami wiary Górnoślązaków (z Barbórką czy procesjami na Górę św. Anny i do Piekar Śląskich), która przecież była jednym z powodów, dla których pomimo wielusetletniej rozłąki z Polską ludzie zachowali swoją tożsamość.

Reżyseria:
Reżyserem filmu jest Michał Muzyczuk, scenarzysta i doświadczony dokumentalista („Stadion Śląski. W kotle czarownic”, „Dekada Gieksy”). Jest laureatem I nagrody na Międzynarodowym Katolickim Festiwalu Filmów i Multimediów „KSF Niepokalana” w kategorii dokument fabularyzowany – „Modlitwa o Polskę. Z ziemi podlaskiej”.

Scenariusz:
Scenariusz „Krzyż i karabin” stworzył reżyser Michał Muzyczuk.

Czas trwania filmu:
„Krzyż i karabin” trwa 25 minut.

Gdzie obejrzeć film „Krzyż i karabin”?
Cały film online Krzyż i karabin OGLĄDAJ w vod.tvp.pl