Królestwo. Jak grzyby stworzyły nasz świat

„Królestwo. Jak grzyby stworzyły nasz świat” (2018)

Film dokumentalny o królestwie grzybów.

Opis filmu:
Grzyby są jednymi z najtrwalszych i najstarszych form życia na naszej planecie. Łączą całe lasy za pośrednictwem swoistej sieci jakby internetu natury. Poza zasięgiem naszego wzroku istnieje królestwo, które rządzi życiem na Ziemi. To obcy świat potężnych pradawnych form. Ukształtowały nasz świat i mogą zdecydować o naszej przyszłości. Oto królestwo grzybów. Grzyby nie są roślinami ani zwierzętami. Tworzą własne królestwo. Wielu ludzi uważa je za rośliny. Może dlatego, że się nie poruszają? Tak naprawdę są bliżej spokrewnione ze zwierzętami, bo tak jak zwierzęta, żywią się innymi organizmami.

Myśląc o grzybach, zwykle myślimy o owocnikach grzybów kapeluszowych, a one są tylko małą częścią otaczającego nas grzybowego świata. Mają już miliard lat i rozpoczęły ewolucję na lądzie. Grzybnia to ciało grzyba. Rozrasta się w glebie, pochłaniając wszystko na swoim szlaku. Przebija się nawet przez twarde drewno. Enzymy pełnią funkcję zębów i pazurów grzyba. Ciało grzyba wciąż zmienia kształt w ciągłym poszukiwaniu pożywienia. Zjadały skały, które stworzyły ziemię, a ta pozwoliła roślinom skolonizować ziemię, zmieniając atmosferę, umożliwiając ewolucję ssaków – w tym nas. To grzyby przywróciły życie po każdym masowym wyginięciu w historii Ziemi. Bez grzybów nie mielibyśmy dzisiaj naszej planety.

Mimo to są one mało znane pomimo ich kluczowego znaczenia. Używamy grzybów nie tylko do robienia dobrych rzeczy, takich jak piwo i chleb, kawa i czekolada, ale także do wielu najważniejszych i ratujących życie leków. Patrząc na grzyby jako epicką historię ewolucyjną, naukowcy dokonują odkryć, które odmienią nasze życie. Niektóre grzyby ocalą nas, inne nam zagrożą i dopiero zaczynamy rozumieć, co jest czym. To jest historia naturalna, która ma ogromne znaczenie. W ciągu miliarda lat ewolucji grzyby stały się mistrzami przetrwania. O grzybach musimy się jeszcze wiele nauczyć. Jak dotąd znamy niecały jeden procent z prawdopodobnie pięciu milionów ich gatunków. Badając królestwo grzybów, możemy liczyć na kolejne ekscytujące odkrycia.

Reżyseria:
Reżyserami filmu „Królestwo. Jak grzyby stworzyły nasz świat” są Annamaria Talas i Simon Nasht, a autorem wersji polskiej – Artur Boryczko.

Data premiery i kraj produkcji:
Australijski film dokumentalny „Królestwo. Jak grzyby stworzyły nasz świat” miał premierę w 2018 roku.

Tytuł oryginalny:
„The Kingdom: How Fungi Made Our World”

Czas trwania filmu:
Film „Królestwo. Jak grzyby stworzyły nasz świat” trwa 52 minuty.

Gdzie obejrzeć film „Królestwo. Jak grzyby stworzyły nasz świat”?
Cały film oglądaj online w vod.tvp.pl.