Krafftówna w krainie czarów

„Krafftówna w krainie czarów” (2021)

Dokumentalny portret aktorki, będący jednocześnie portretem epoki w której przyszło jej tworzyć. Główną oś filmu stanowi rozmowa Barbary Krafftównej z Remigiuszem Grzelą.

Opis filmu
Dokument „Krafftówna w krainie czarów” to podróż w głąb historii Polski, historii teatru i kina. Podczas wywiadu z aktorką, widz zostanie przeprowadzony przez kolejne etapy jej życia i pozna ważne dla niej miejsca: Warszawa, Gdynia, w końcu Los Angeles, gdzie aktorka kontynuowała swoją karierę, zaczynając od zagrania w Matce Witkacego w języku angielskim, którego wtedy nie znała.

Będziemy również towarzyszyć artystce w spektaklu „Trzeba zabić starszą panią”, w którym gra do dnia dzisiejszego. Pokażemy kulisy pracy aktora, który mierzy się z wiekiem, zarówno na scenie, jak i poza nią. Wywiadowi będzie towarzyszyć wyciszona obserwacja samej bohaterki w miejscach dla niej magicznych i ważnych. W tych częściach dokumentu słyszymy tylko monolog wewnętrzny bohaterki, jej wspomnienia, marzenia, przemyślenia. Czy chciałaby wrócić do tamtych chwil? Do zdarzeń, które są dla niej ważne, ale czasami trudne? To świat kreacji, wyobraźni, świat Alicji z powieści Lewisa Carolla, bo jak mówi bohaterka, wyobraźnia to rzecz najważniejsza. Rzecz, która wiele razy pozwalała jej przetrwać. Film kończy się sceną, jakby po drugiej stronie lustra. Zabieramy w niej Barbarę Krafftównę do ogrodu pełnego kwitnących wiśni. Czy to Japonia? Polska? Czy może znowu to tylko wyobraźnia?

Reżyseria
Film dokumentalny „Krafftówna w krainie czarów” wyreżyserowali Maciej Kowalewski („Grzeczni i bogaci”, „Trzy Siostry T”) i Piotr Konstantinow („Uzdrowisko”).

Scenariusz
Autorem scenariusza do filmu „Krafftówna w krainie czarów” jest Remigiusz Grzela.

Data premiery i kraj produkcji
Polski dokument „Krafftówna w krainie czarów” miał światową premierę 30 maja 2021 roku.

Czas trwania filmu
Film „Krafftówna w krainie czarów” trwa 82 minuty.

Gdzie obejrzeć film „Krafftówna w krainie czarów”?
Cały film „Krafftówna w krainie czarów” oglądaj online w vod.tvp.pl.