Korfanty

„Korfanty” (2020)

Opowieść o jednej z najważniejszych postaci Śląska – Wojciechu Korfantym. Jego walce o przyłączenie Śląska do Polski. Obejmuje okres ostatnich wystąpień w Reichstagu, udziału w Powstaniu Wielkopolskim, przygotowaniach do plebiscytu i walkach w III Powstaniu Śląskim. Przyjęta koncepcja narracyjna, jaką jest wywiad dziennikarzy z Korfantym, stanowi dobry sposób na skupieniu się na sprawach, które dla Śląska były wtedy najważniejsze – przyłączenie do Polski.

Opis filmu:
Narracja wydarzeń prowadzona jest linearnie, z zaznaczeniem dat następujących po sobie wydarzeń. Wprowadzone sceny fabularne nie są jedynie ilustracją historycznych faktów, lecz poprzez dialogi między postaciami pozwalają na poznanie emocji postaci, którymi się kierowały, podejmując decyzje i oceniając bieżące wtedy wydarzenia. Bardzo ważne jest wykorzystanie materiałów archiwalnych (zdjęcia, dokumenty, prasa, ulotki, mapy), które dokumentują minione wydarzenia.

Reżyseria:
Autorem filmu „Korfanty” jest Stefan Skrzypczak, producent, reżyser i scenarzysta. Stefan Skrzypczak wyreżyserował także „Zgoda – miejsce niezgody”, „Niech świat pamięta o nas”.

Data premiery i kraj produkcji:
Film „Korfanty” wyprodukowano w 2020 roku, w Polsce.

Czas trwania filmu:
Film „Korfanty” trwa 58 minut.

Gdzie obejrzeć film „Korfanty”?
Cały film „Korfanty” online oglądaj w vod.tvp.pl.