Konstytucja 3 Maja

„Konstytucja 3 Maja” (2021)

Główną ideą filmu jest przypomnienie wieloaspektowej pamięci o Ustawie Rządowej i jej twórcach, a także zmieniającym się odbiorze jej treści i roli w narodowej tradycji.

Opis filmu:
Film poświęcony jest, nie momentowi uchwalenia i poszczególnym zapisom Ustawy Rządowej, ale jej recepcji, tak jeszcze w ostatnich latach Rzeczypospolitej, jak i po upadku Polski. Opowiada o kultywowanej pamięci o Konstytucji 3 Maja przez trwającej ponad wiek narodowej niewoli i znaczeniu tej pamięci dla narodowego bytu.

Opowieść rozpoczyna się wraz z pierwszą majową rocznicą (1792), a zakończy się przywróceniem święta 3 maja w okresie II Rzeczypospolitej. Zostaną pokazane narodowe manifestacje, formy upamiętniania, rola tematu Konstytucji 3 Maja w spuściźnie literackiej, czy historycznym sporze o przyczyny upadku Rzeczypospolitej.

Zobaczymy dzieła plastyczne ze słynnym, acz wcale niejednoznacznym w przekazie „Uchwaleniem Konstytucji 3 Maja” Jana Matejki, czy wielością patriotycznych gadżetów produkowanych w okresie zaborów

Reżyseria:
Autorką filmu „Konstytucja 3 Maja” Elżbieta Rottermund.

Data premiery i kraj produkcji:
Film „Konstytucja 3 Maja” wyprodukowano w 2021 roku, w Polsce.

Czas trwania filmu:
Film „Konstytucja 3 Maja” trwa 34 minuty.

Gdzie obejrzeć film „Konstytucja 3 Maja”?
Cały film „Konstytucja 3 Maja” online oglądaj w vod.tvp.pl.