Karski i władcy ludzkości

„Karski i władcy ludzkości” (2015)

Wyjątkowy film dokumentalny składający się z trzech warstw: nakręconych przez reżysera wywiadów, materiałów archiwalnych oraz fabularyzowanych scen zrealizowanych techniką animacji.

Opis filmu

Filmy archiwalne i fotografie zostały skrupulatnie wybrane spośród licznych źródeł historycznych, dotyczących II wojny światowej oraz z Archiwum Jana Karskiego (The Karski Papers), które znajdują się w Instytucie Hoovera (Uniwersytet Stanforda). Wśród materiałów archiwalnych w filmie pokazane są nigdy wcześniej nie wykorzystane wywiady przeprowadzone przez Thomasa Wooda, autora książki: „Karski: How One Man Tried to Stop the Holocaust”.

Podstawową narrację stanowi głos Jana Karskiego z zachowanych na taśmie filmowej oraz taśmie wideo rozmów i wywiadów. Poza tym została wykorzystana konwencja „narratora zbiorowego”, a składają się na nią tzw. off-y osób, które blisko znały Karskiego lub z nim współpracowały.

Reżyseria

„Karski i władcy ludzkości” jest Sławomir Grünberg, autor produkcji „Ocaleni przez deportację”, „Niedziela” i „Płonący facet”. Grünberg jest laureatem Nagrody profesjonalnej KFF, był także nominowany do Złotego Lajkonika i Orła.

Scenariusz

Za scenariusz do produkcji „Karski i władcy ludzkości” odpowiadają Sławomir Grünberg, Katka Reszke i E. Thomas Wood.

Data premiery i kraj produkcji

Film „Karski i władcy ludzkości” został wyprodukowany w Polsce, Rosji i USA, a jego premiera odbyła się 24 kwietnia 2015 roku.

Zdjęcia

Autorem zdjęć do dokumentu „Karski i władcy ludzkości” jest reżyser produkcji, Sławomir Grünberg.

Tytuł angielski

„Karski & the lords of humanity”

Czas trwania filmu

Film dokumentalny „Karski i władcy ludzkości” trwa 72 minuty.

Nagrody i nominacje

Dokument „Karski i władcy ludzkości” zdobył Nagrodę im. Antoniego Marianowicza MFF Żydowskie Motywy oraz był nominowany do Orłów i Złotego Warszawskiego Feniksa.

Gdzie obejrzeć film „Karski i władcy ludzkości”?

Cały film „Karski i władcy ludzkości” online oglądaj za darmo w vod.tvp.pl.