Karol Jaroszyński – historia najbogatszego Polaka

„Karol Jaroszyński – historia najbogatszego Polaka” (2018)

Film dokumentalny przybliżający sylwetkę Karola Jaroszyńskiego, jednego z najbogatszych Polaków w historii, geniusza ówczesnego biznesu i bankowości.

Opis filmu
Na początku XX wieku, po odziedziczeniu majątku po ojcu, Jaroszyński traci niemal wszystkie pieniądze w kasynie w Monte Carlo. Ostatecznie jednak rozbija bank i wygrywa ogromną fortunę. Zaczyna inwestować w przemysł i w krótkim czasie staje się finansowym potentatem.

Po wybuchu I wojny światowej, mając poparcie kół rządowych, zaczął organizować w Rosji przemysł wojenny i uzyskał na ten cel kredyt na 400 milionów rubli. W 1917 roku stał na czele wielkiego koncernu, w skład którego wchodziły kopalnie, huty, fabryki, banki, cukrownie, towarzystwa ubezpieczeniowe, towarzystwa kolejowe, lasy, a nawet towarzystwa łowieckie i duże hotele. Wszystko stracił po dojściu do władzy bolszewików. Był doradcą cara Mikołaja II i Józefa Piłsudskiego. Urodzony i wychowany w Rosji, nigdy nie przestał być polskim patriotą. Był jednym z założycieli Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Został odznaczony Wielką Wstęgą Orderu Świętego Grzegorza Wielkiego, czyli największym odznaczeniem papieskim, nadawanym osobom świeckim za szczególne zasługi dla Kościoła.

Reżyseria
Reżyserami dokumentu „Karol Jaroszyński – historia najbogatszego Polaka” są Grażyna Czermińska („Poświęcając życie prawdzie”, „Idealne miasto Auschwitz”, „Lobo”) i Bogdan Czermiński („Idealne miasto Auschwitz”, „Brutus”, „Czarnocka”).

Scenariusz
Scenariusz filmu „Karol Jaroszyński – historia najbogatszego Polaka” jest dziełem reżyserki, Grażyny Czermińskiej.

Data premiery i kraj produkcji
Film dokumentalny „Karol Jaroszyński – historia najbogatszego Polaka” został wyprodukowany w Polsce przez TVP. Premiera produkcji odbyła się w 2018 roku.

Zdjęcia
Za zdjęcia do dokumentu „Karol Jaroszyński – historia najbogatszego Polaka” odpowiada reżyserka filmu, Grażyna Czermińska.

Czas trwania filmu
Film „Karol Jaroszyński – historia najbogatszego Polaka” trwa 44 minuty.

Gdzie obejrzeć film „Karol Jaroszyński – historia najbogatszego Polaka”?
Cały film „Karol Jaroszyński – historia najbogatszego Polaka” online oglądaj (za darmo – opcjonalnie) w vod.tvp.pl.