Kardynał Stefan Wyszyński

Kardynał Stefan Wyszyński (2000)

Film dokumentalny Zbigniewa Wawera przedstawiający życie Prymasa Tysiąclecia. Ukazuje go jako głowę polskiego Kościoła, przez lata więzionego przez reżim komunistyczny. Prymas pozostał jednak nieugięty i skutecznie prowadził swój naród przez okres powojennej sowieckiej okupacji.

Opis filmu:
Kardynał Stefan Wyszyński stał na czele polskiego kościoła od 1948 roku. Od 1953 do 1956 roku przebywał w areszcie. Wówczas, w odosobnieniu, napisał tekst Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego, będących odnowieniem ślubów Jana Kazimierza.

Jak wspominał Prymas Tysiąclecia: „czytając „Potop” Sienkiewicza, uświadomiłem sobie właśnie w Prudniku, że trzeba pomyśleć o tej wielkiej dacie. Byłem przecież więziony tak blisko miejsca, gdzie król Jan Kazimierz i prymas Leszczyński radzili, jak ratować Polskę z odmętów. Pojechali obydwaj na południowy wschód, do Lwowa: drogę torowali im górale, jak to pięknie opisuje Henryk Sienkiewicz. Gdy z kolei i mnie przewieziono tym samym niemal szlakiem, z Prudnika na południowy wschód, do czwartego miejsca mego odosobnienia, w góry, jechałem z myślą: musi powstać akt Ślubowań odnowionych!”.

Scenariusz i reżyseria:
Reżyserem i scenarzystą filmu „Kardynał Stefan Wyszyński” jest Zbigniew Wawer.

Data premiery i kraj produkcji:
Film „Kardynał Stefan Wyszyński” miał swoją premierę w 2000 roku w Polsce.

Czas trwania filmu:
Film „Kardynał Stefan Wyszyński” trwa 45 minut.

Gdzie obejrzeć film „Kardynał Stefan Wyszyński”?
Cały film „Kardynał Stefan Wyszyński” oglądaj online za darmo w vod.tvp.pl