Kamilianie

„Kamilianie” (2004)

Film w reżyserii Sylwestra Latkowskiego przybliża historię zgromadzenia pod wezwaniem św. Kamila na ziemiach polskich. Ostatecznie Polska Prowincja Zakonu Kamilianów powstała zaraz po II wojnie światowej, jednak niedługo później komunistyczny reżim ograniczył ich działalność.

Opis filmu:
Kamilianie, czyli Zakon Kleryków Regularnych Posługujących Chorym, to ostatni konwent zarejestrowany przez papieża. Idea zgromadzenia pod wezwaniem św. Kamila przeniknęła do Polski w początkach XX w. za pośrednictwem mnichów niemieckich. Wtedy to trzej zakonnicy z czerwonym znakiem krzyża na piersiach otworzyli w Miechowicach koło Bytomia dom zakonny. Dopiero po wojnie, czyli w 1946 roku, powstała Polska Prowincja Zakonu Kamilianów, jednak już cztery lata później jej działalność została bardzo mocno ograniczona. Dziś w Polsce żyje niespełna stu mnichów tego zgromadzenia. Jednym z nich jest ks. Arkadiusz Nowak, znany ze swojego zaangażowania w działalność na rzecz chorych na AIDS.

Życiem i działalnością kamilianów zainteresował się Sylwester Latkowski, twórca głośnych dokumentów „Blokersi”, „Gwiazdor” czy „Klatka”. Postanowił opowiedzieć o ludziach, którzy w czasach powszechnego zobojętnienia na drugiego człowieka poświęcają swe życie, by służyć bliźnim, nieść pomoc psychicznie chorym, uzależnionym, cierpiącym na AIDS, opiekować się bezdomnymi. Jego film ukazuje pokrótce historię zakonu, początki jego działalności w Polsce, ale przede wszystkim samych mnichów – ich motywacje, stosunek do ludzi, którymi się zajmują, świadomość powołania.

Scenariusz i reżyseria
Reżyserem i scenarzystą dokumentu „Kamilianie” jest Sylwester Latkowski, jeden z najbardziej znanych w naszym kraju dokumentalistów. Latkowski ma w swoim dorobku takie filmy jak „Blokersi”, „Gwiazdor” czy „Klatka”. W ostatnim czasie zasłynął dzięki dwóm produkcjom: dokumentom „Taśmy Amber Gold - Układ Trójmiejski nie umiera nigdy” i „Nic się nie stało”.

Data premiery, kraj produkcji
Polski film dokumentalny miał swoją premierę 29 marca 2004 roku.

Zdjęcia
Twórcą zdjęć do filmu „Kamilianie” jest Tomasz Michałkowski.

Tytuł oryginalny
„Kamilianie: za drzwiami zakonu”

Czas trwania filmu
Film „Kamilianie” trwa 50 minut.

Gdzie obejrzeć film „Kamilianie”?
Cały film „Kamilianie” online oglądaj za darmo na vod.tvp.pl