Kalendarz Polski

„Kalendarz Polski” (2005)
Fotograficzna podróż po Polsce. Najsłynniejsi polscy artyści fotograficy pokazują swoją Polskę. To, co jest im szczególnie bliskie, co dla nich ważne, co ich przejmuje, urzeka, śmieszy czy wzrusza. Prace to zbiorowy portret naszego kraju, jego mieszkańców, ich bolączek i radości. To wreszcie wizerunek samych autorów zdjęć, którzy poprzez swe fotografie wyrażają siebie.

Opis filmu
Osiem opowieści artystów, cztery pory roku i setki emocji zmieszczonych w ciasnych kadrach. Oglądamy opatrzone ich własnym komentarzem prace: od budzących się wiosną do życia Tatr i scen z góralskiego wesela, pełnych nadziei i euforii chwil powstawania „Solidarności” czy ponurych kadrów stanu wojennego uchwyconych obiektywem „spolszczonego” Anglika, Chrisa Niedenthala, poprzez piękne, trochę oniryczne i metafizyczne pejzaże Suwalszczyzny z jej głazami polodowcowymi – ulubionym tematem Stanisława Wosia czy rozgrzane letnim słońcem, urzekające kolorami lata polskie wybrzeże z jego plażami i portami – głównym motywem fotografii Michała Browarskiego.

Obsada
O swoim postrzeganiu Polski przed kamerami opowiadają: Chris Niedenthal, Stanisław Woś, Michał Browarski, Tomasz Sikora, Wojciech Prażmowski, Tadeusz Rolke, Waldemar Jama i Adam Bujak.

Reżyseria
Film dokumentalny „Kalendarz Polski” wyreżyserowali Barbara Sieradzka i Krzysztof Miklaszewski.

Scenariusz
Autorami scenariusza do dokumentu „Kalendarz Polski” są Barbara Sieradzka i Krzysztof Miklaszewski.

Data premiery i kraj produkcji
Film dokumentalny „Kalendarz Polski” wyprodukowany dla Telewizji Polskiej przez Multimedia Bank miał premierę w 2006 roku.

Zdjęcia
Autorem zdjęć do dokumentu „Kalendarz Polski” jest Jerzy Fronk (cykl „Gwiazdy tamtych lat”, „Zatrzymane w kadrze”, „Pierwszy rząd III RP”).

Czas trwania filmu
Dokument „Kalendarz Polski” trwa 57 minut.

Gdzie obejrzeć film „Kalendarz Polski”?
Cały film „Kalendarz Polski” online oglądaj w vod.tvp.pl.