Już nie pytam dlaczego

„Już nie pytam dlaczego” (2021)

Pan Sebastian był bardzo szczęśliwy, kiedy dowiedział się, że zostanie ojcem. Nie zadawał sobie pytań o dziecko, tylko zaczął myśleć o sobie jako o ojcu. Jak jest rola taty, jakie oczekiwania powinien spełnić. Nie przyszła mu do głowy jedna myśl – że jego syn urodzi się śmiertelnie chory.

Opis filmu
Pan Sebastian dostał wsparcie od swojej rodziny. Zrezygnował z pracy, opiekuje się Brunem. Właściwie robi to zupełnie sam, bo nawet najbliżsi boją się zostać z chłopcem dłużej niż na dwie godziny. Dziecko może dostać ataku padaczki, zakrztusić się i będzie trzeba go odessać. Nikt nie mówi głośno, że chłopiec może przy nim umrzeć.

Pan Sebastian ma przyjaciela. Jest to ksiądz Marcin, który często go odwiedza. Rozmawiają o wszystkim, bo rozmów z dorosłymi ojciec Bruna jest najbardziej spragniony. Drugą ważną osobą jest Kinga, rehabilitantka Bruna z hospicjum dziecięcego. Ona bardzo dobrze zna Bruna, nie boi się jego choroby. 

Często pan Sebastian rozmawia ze swoją szkolną koleżanką. Razem siedzieli w ławce na lekcjach historii. Teraz każde z nich wychowuje swoje nieuleczalnie chore dzieci. Kiedy mężczyzna ma czas, czyta książki. Jego marzeniem jest dokończenie doktoratu z teologii. Teraz jeszcze musiał się zaangażować w tworzenie przedszkola, dla takich dzieci jak Bruno. Nie ma miejsc w tych, które są i dlatego pan Sebastian walczy o nową placówkę.

Mężczyzna na początku pytał dlaczego? Dlaczego to ja zostałem ojcem dziecka z wyrokiem? Teraz pyta po co? Wie, że nie stało się to przypadkowo. Codziennie szuka odpowiedzi w najdrobniejszych zdarzeniach i codziennych decyzjach.

Scenariusz i realizacja
Autorką scenariusza filmu „Już nie pytam dlaczego” jest Magdalena Majewska.

Data premiery i kraj produkcji
Polski film dokumentalny „Już nie pytam dlaczego” miał premierę w 2022 roku.

Zdjęcia
Autorem zdjęć do „Już nie pytam dlaczego” jest Łukasz Dębski.

Czas trwania filmu
Film „Już nie pytam dlaczego” trwa 23 minuty.

Gdzie obejrzeć film „Już nie pytam dlaczego”?
Cały film oglądaj online w vod.tvp.pl.