Jeszcze lecimy...

„Jeszcze lecimy…” (2018)

Nagradzany dokument opowiadający niezwykłą historie o niezwykłym człowieku, który nie boi się realizować swoich marzeń. 22 lipca 2017 roku, pan Janusz Orłowski „Praszczur” w wieku ponad 91 lat wykonał lot na paralotni na wysokość 326 metrów. Tym samym stał się najstarszym paralotniarzem na świecie i wpisał się do Księgi Rekordów Guinnessa. Jest to zarówno jego ogromny sukces osobisty, jak i wspaniałe osiągnięcie polskiego paralotniarstwa. Jego wyczyn został uwieczniony przez ekipę filmu dokumentalnego.


Opis filmu:
Janusz Orłowski musiał pokonać wiele ograniczeń związanych ze swoim wiekiem, aby wzbić się w powietrze i szybować w przestworzach. W drodze na Olimp spotykał różnych ludzi, z którymi rozmawiał o życiu i o lataniu. Buduje to metaforyczną refleksję na temat dążenia człowieka do wieczności. Zapytany, kiedy rozpoczęła się jego przygoda z lataniem, pan Orłowski mówi, że było to dawno temu, w dzieciństwie. Gdy miał cztery lata, mieszkał wraz z rodzicami na ostatnim piętrze bloku. Uwielbiał wtedy przesiadywać na strychu i godzinami patrzeć się przez okna na najróżniejsze startujące i lądujące maszyny. Później było szkolenie szybowcowe w 1946 roku, a po dłuższej przerwie spowodowanej przyczynami rodzinnymi, pan Janusz Orłowski postanowił spróbować swoich sił na paralotni. Jak duże było zdziwienie instruktorów i innych paralotniarzy, gdy nie tak młody już pan Janusz pojawił się na pierwszym kursie latania na paralotni! Pan Janusz opowiada, że czas wolny można spędzać przed telewizorem lub przy piwku, jak kto woli, ale jego ulubionym sposobem jest paralotnia. Twierdzi, że w wszystko jest możliwe w każdym wieku, trzeba tylko odpowiednio bardzo chcieć.

Reżyseria i scenariusz:
Reżyserem i scenarzystą filmu „Jeszcze lecimy..” jest Mirosław Dębiński („Dzieci Kotana”, „Lekcja białoruskiego”, „Mój mały Everest”, „Pomarańczowa alternatywa”).

Zdjęcia:
Autorem zdjęć jest Andrzej Musiał („Werdykt”, „Abu Haraz”).

Data produkcji i kraj produkcji:
Film „Jeszcze lecimy…” wyprodukowano w 2018 roku, w Polsce.

Czas trwania filmu:
Film „Jeszcze lecimy…” trwa 33 minut.

Nagrody:
Film „Jeszcze lecimy…” został doceniony na wielu festiwalach. Dostał nagrodę Icare du Coup de Coeur na Międzynarodowym Festiwalu Filmów o Lataniu i Sportach Lotniczych w Saint – Hilaire du Touvet (Francja); wyróżnienie na XXVII Międzynarodowym Festiwalu Filmów Górskich w Popradzie (Słowacja); nagrodę dla Najlepszego Profesjonalnego Filmu Dokumentalnego na 17. Festiwalu Filmów Optymistycznych Happy End w Rzeszowie oraz wyróżnienie w kategorii Sport w górach i naturze na festiwalu Mountainfilm Graz 2019.

Gdzie obejrzeć film „Jeszcze lecimy…”?
Cały film „Jeszcze lecimy…” online oglądaj w vod.tvp.pl.