Jestem gotowy na wszystko

„Jestem gotowy na wszystko” (2002)

Film dokumentalny w reżyserii Pawła Woldana poświęcony kapłańskiej drodze Jerzego Popiełuszki, zakończonej męczeńską śmiercią duchownego. W dokumencie wykorzystano fragmenty kazań z archiwalnych nagrań oraz część prywatnych zapisków księdza.

Opis filmu:
„Jestem przekonany, że to co robię, jest słuszne i dlatego jestem gotowy na wszystko” – to słowa wypowiedziane przez bohatera filmu. Z materiałów filmowych tamtego okresu i fragmentów osobistych zwierzeń wyłania się postać młodego, bardzo skromnego księdza, który swoje życie poświęcił walce ze złem, kłamstwem i niesprawiedliwością, walce przeciwko poniewieraniu ludzkiej godności. Za wolną ojczyznę i prawdę poniósł największą ofiarę.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko nie ugiął się przed przemocą, nienawiścią, demonstracją siły wojskowej. W lutym 1981 roku w parafii św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu celebrował mszę w intencji ojczyzny, w której uczestniczyły tysiące wiernych z całej Polski, śpiewających „Tak nam dopomóż Bóg”. Był szykanowany, zarzucano mu nadużywanie praktyk religijnych do wystąpień antypaństwowych, władze groziły mu aresztowaniem, a z Komendy Głównej napływały skargi. Jednak ksiądz Jerzy nie przestał służyć narodowi. Na Żoliborzu w każdą ostatnią niedzielę miesiąca odbywały się nabożeństwa za ojczyznę. Swój upór przypłacił aresztowaniem i odsiadką z kryminalistami w jednej celi. Potem musiał się zgłaszać na cotygodniowe przesłuchania, a w prasie ukazał się obelżywy artykuł o księdzu Popiełuszce jako podżegaczu urządzającym w kościele „seanse nienawiści”. W 1984 roku, po odprawieniu mszy świętej w Bydgoszczy, ks. Jerzy Popiełuszko wyruszył w drogę powrotną do Warszawy. Niestety nigdy tam nie dojechał…

Prywatne zapiski księdza czyta znany aktor Krzysztof Pieczyński.

Scenariusz i reżyseria
Reżyserem i scenarzystą filmu dokumentalnego „Jestem gotowy na wszystko” jest Paweł Woldan, związany z Telewizją Polską scenarzysta i twórca filmowy znany z takich produkcji jak „Kolumbowie w kolorze feldgrau”, „Habemus Papam”, „Powołanie”, „Jan Paweł II i prymas Stefan Kardynał Wyszyński” oraz „Prymas w Komańczy”.

Data premiery, kraj produkcji
Polski dokument „Jestem gotowy na wszystko” miał swoją premierę w 2002 roku.

Zdjęcia
Twórcą zdjęć do filmu dokumentalnego jest Jerzy Knopp.

Czas trwania filmu
Film „Jestem gotowy na wszystko” trwa 41 minut.

Gdzie obejrzeć film „Jestem gotowy na wszystko”?
Cały film „Jestem gotowy na wszystko” online oglądaj za darmo na vod.tvp.pl