Jerzy Popiełuszko. Posłaniec prawdy

„Jerzy Popiełuszko. Posłaniec prawdy” (2014)

Świetny dokument w reżyserii Tony’ego Hainesa o życiu i przesłaniu niesionym przez kapłana Solidarności bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. Jest to zarazem pierwszy film o tej tematyce, który powstał poza granicami Polski.

Opis filmu:
Film pokazuje sytuację Polski, walkę o wolność Polaków, pojawienie się Solidarności i jej wpływ na zmianę sceny geopolitycznej po II wojnie światowej, a także osobę ks. Jerzego i jego rolę w życiu zwykłych ludzi w tym czasie. To opowieść o prawdzie, wolności i odwadze.

Dokument zaczyna się symbolicznie, pokazuje upadek komunizmu w Europie Środkowowschodniej. Nie zaczęło się to jednak od zniszczenia muru berlińskiego – ten etap w historii nie byłby możliwy gdyby nie zryw Solidarności w Polsce. Najcenniejsza była wówczas solidarność ludzi, dla których najważniejszą sprawą była wolność. I właśnie na fali tych uczuć, pragnień i nadziei pojawia się w filmie osoba bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Dzięki niemu doszło do przebudzenia wielu ludzi w Polsce, obudzenia wiary w lepsze jutro, budowania przyszłości na prawdzie i podstawowych prawach Bożych. Błogosławiony ks. Jerzy był duszpasterzem, który mówił ludziom pragnieniu poczucia godności i o prawie do wolności. Ksiądz Jerzy nawiązywał w swoich kazaniach do słów Bożych, do nauczania Jana Pawła II i ks. Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Właśnie dlatego w kościele Świętego Stanisława Kostki na Mszach św. za Ojczyznę gromadziły się tłumy, ludzie przyjeżdżali spoza Warszawy z całej Polski mimo zakazów władzy ludowej. Przesłanie i nauczanie ks. Jerzego są aktualne a Jego życie i męczeńska śmierć nie pozostawia nikogo obojętnym.

Reżyseria
Reżyserem filmu dokumentalnego „Jerzy Popiełuszko. Posłaniec prawdy” jest Tony Haines.

Scenariusz
Autorem scenariusza dokumentu jest amerykański producent filmowy Paul G. Hensler.

Data premiery, kraj produkcji
Polsko-amerykański film dokumentalny „Jerzy Popiełuszko. Posłaniec prawdy” miał swoją premierę 1 października 2013 roku w USA, natomiast polscy widzowie mogli obejrzeć go po raz pierwszy rok później.

Zdjęcia
Twórcą zdjęć do filmu „Jerzy Popiełuszko. Posłaniec prawdy” jest Matt Katsolis.

Tytuł oryginalny
„Jerzy Popieluszko: Messenger of the Truth”

Czas trwania filmu
Film „Jerzy Popiełuszko. Posłaniec prawdy” trwa 87 minut.

Gdzie obejrzeć film „Jerzy Popiełuszko. Posłaniec prawdy”?
Cały film „Jerzy Popiełuszko. Posłaniec prawdy” online oglądaj za darmo na vod.tvp.pl