Jedzie tabor

„Jedzie tabor” (1955)
Szkolna etiuda Władysława Ślesickiego jest unikalnym zapisem wizualnym kultury polskich Romów, zrealizowanym w połowie lat 50.

Opis filmu
Z całego filmu najbardziej zapada w pamięć scena wróżenia z ręki. Spoglądamy w twarz starej Cyganki i słyszymy jej głos. Scena ta, będąca etnograficznym unikatem, z perspektywy lat stanowi poruszającą zapowiedź artystycznej drogi, którą podąży twórca tej filmowej miniatury. Obrazowe bogactwo przedstawień życia Cyganów jest tu jeszcze tłamszone przez socrealistyczny komentarz i zbyt widoczne zabiegi inscenizacyjne.

Film opowiada o cygańskim taborze. Głównym bohaterem jest Jasza, młody chłopak zabiegający o względy tancerki Morinki. Poszukiwania prezentu dla ukochanej stają się okazją do obserwacji życia ludzi w mieście, także osiadłych tam Cyganów.

Reżyseria i scenariusz
Film wyreżyserował i scenariusz napisał Władysław Ślesicki („Płyną tratwy”, „W pustyni i w puszczy”, „Rodzina człowiecza”). Sam twórca nie uznał swego filmu za dzieło udane. Było ono jednak pierwszym krokiem na drodze ku realizacji jednego z jego najlepszych filmów – poetyckiej ballady o życiu Cyganów, którą zrealizował dziewięć lat później. Spotkania i zawiązane przyjaźnie z poznanymi wówczas Cyganami okazały się bezcennym kapitałem dla przyszłego twórcy dokumentalnej ballady „Zanim opadną liście...”.

Zdjęcia
Autorem zdjęć do filmu jest Stanisław Białek („Takie asy psują wczasy”, „Wczasy – blagier”).

Data premiery i kraj produkcji
Film „Jedzie tabor” został wyprodukowany w 1955 roku w Polsce.

Czas trwania filmu
Dokument „Jedzie tabor” trwa ok. 13 minut.

Gdzie obejrzeć film „Jedzie tabor”?
Cały film „Jedzie tabor” online OGLĄDAJ za darmo w vod.tvp.pl.