Jarocin. Po co wolność
„Jarocin. Po co wolność” (2016)
Filmowa biografia legendarnej imprezy muzycznej. Pierwszy pełnometrażowy film dokumentalny obejmujący całą historię festiwalu w Jarocinie – od jego początków w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych przez eksplozję popularności w latach osiemdziesiątych po trudne lata dziewięćdziesiąte.
Opis filmu:
Podróż przez kilka dekad ukazuje wyjątkową siłę muzyki, która staje się bohaterem i narratorem filmu. W dokumencie znalazły się barwne opowieści osób, które występowały w Jarocinie, m.in. Roberta Brylewskiego, Tomasza Budzyńskiego, Krzysztofa „Grabaża” Grabowskiego, Marka Piekarczyka, Krzysztofa Skiby, Muńka Staszczyka, Kazika Staszewskiego.
Wykorzystano wiele archiwalnych nagrań z festiwalu, także tych pochodzących z prywatnych archiwów. Muzyka jest narratorem tej historii. Film o Jarocinie jest filmem o wolności. Nie tylko tej rozumianej jako wolność jednostki w totalitarnym świecie, ale również wolności artystycznej, wolności tworzenia i wyrażania siebie, wolności w każdym wymiarze.
Reżyseria:
Autorami filmu „Jarocin. Po co wolność” są Leszek Gnoiński („Beats of Freedom – Zew wolnośc” (2010), „Kult. Film” (2019)) i Marek Gajczak („Nature Is My Homeland” (2021), „Dom literatów, czyli kartoteka zebrana” (2016)).
Data premiery i kraj produkcji:
Film „Jarocin. Po co wolność” wyprodukowano w 2016 roku, w Polsce.
Czas trwania filmu:
Film „Jarocin. Po co wolność” trwa 80 minut.
Nagrody i wyróżnienia:
Film „Jarocin. Po co wolność” był nominowany na Millennium Docs Against Gravity i Festiwalu Mediów „Człowiek w zagrożeniu”.
Gdzie obejrzeć film „Jarocin. Po co wolność”?
Cały film „Jarocin. Po co wolność” online oglądaj w vod.tvp.pl.