Ikona

„Ikona” (2016)

Relacja z piekła na Ziemi, czyli szpitala psychiatrycznego Aleksandrowski Central we wsi Aleksandrowskoje w obwodzie irkuckim na Syberii. Bohaterami są pacjenci, lekarze i cała okoliczna wieś, która utrzymuje się głównie z pracy w szpitalu. Władze próbują jednak go zamknąć, co oznacza wyrok śmierci dla wsi.

Opis filmu
Już dwukrotnie próbowano zamykać Aleksandrowski Central i dwukrotnie udało się go obronić. Poprzedni gubernator obiecał nawet pieniądze na remont: wymierzono działki, trwały prace przygotowawcze. Niestety nie zdążył – zdjęto go z urzędu. Teraz szpital ma już podpisany wyrok śmierci, a dr Masłow chce zostać na posterunku do momentu jego wykonania. Kiedy zamkną szpital, wieś prawdopodobnie zginie, stanie się martwa jak wiele innych syberyjskich wiosek. Upiorny szpital-więzienie razem z opustoszałą wsią Aleksandrowskoje pochłoną błota.

Reżyseria:
Reżyserem filmu „Ikona” jest Wojciech Kasperski, producent, autor i scenarzysta filmów dokumentalnych i fabularnych. Kasperski jest też autorem m.in. nagradzanego filmu dokumentalnego „Nasiona” (2006) i „Otchłań” (2009).

Zdjęcia:
Autorem zdjęć do filmu „Ikona” jest Łukasz Żal.

Data premiery i kraj produkcji:
Film „Ikona” wyprodukowano w 2016 roku, w Polsce.

Nagrody:
Film jest laureatem wielu nagród, m.in. krakowskiego Złotego Lajkonika i Prix Italia.

Czas trwania filmu:
Film „Ikona” trwa 51 minut.

Gdzie obejrzeć film „Ikona”?
Cały film „Ikona” online oglądaj w vod.tvp.pl.