Hotel Polski

„Hotel Polski” (2009)

Film dokumentalny odsłaniający zakulisowe oblicze niemal nieznanej historii z czasu Holocaustu, która przez wzgląd na swój charakter, zyskała przydomek „afery Hotelu Polskiego”.

Opis filmu

Cała historia wydarzyła się w Warszawie w 1943 roku. Oto w stolicy, którą po likwidacji getta ogłoszono miejscem „wolnym od Żydów”, przy ulicy Długiej powstała nietypowa placówka. Z pomysłu gestapo, była ona czymś w rodzaju „ambasady” dla Żydów. Za ogromne pieniądze mogli oni nabywać ratujące życie paszporty państw Ameryki Południowej i innych krajów neutralnych. Afera Hotelu Polskiego pochłonęła swoje krwawe żniwo... Przeżyło ją ostatecznie niespełna 200 osób.

Reżyseria

Reżyserem dokumentu „Hotel Polski” jest Kama Veymont, filmowiec znany z produkcji „Buszujący w Bogu”, „Nie było żadnej nadziei...” i „O Bogu, który się nie sprawdził...”. Veymont jest laureatem Nagrody Stowarzyszenia Filmowców Polskich i dwukrotnie był nominowany do Białej Kobry.

Scenariusz

Za skrypt do filmu „Hotel Polski” odpowiedzialny jest reżyser dokumentu, Kama Veymont.

Data premiery i kraj produkcji

Film dokumentalny „Hotel Polski” został wyprodukowany w Polsce i zadebiutował w 2009 roku.

Zdjęcia

Autorami zdjęć do historycznego dokumentu „Hotel Polski” są Henryk Janas („Sprawa się rypła”, „Żeniac”, „Bardzo spokojna wieś”) i Andrzej Adamczak („Miasto prywatne”, „Towarzysz Generał”, „Defilada zwycięzców”).

Czas trwania filmu

Dokument „Hotel Polski” trwa 27 minut.

Nagrody i nominacje

Film „Hotel Polski” triumfował w 2010 roku na Festiwalu Mediów, gdzie reżyser, Kama Veymont, zdobył Nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Rok wcześniej, produkcja była także nominowana do Białej Kobry.

Gdzie obejrzeć film „Hotel Polski”?

Cały film „Hotel Polski” online oglądaj za darmo w vod.tvp.pl.