Historia Zmartwychwstania

„Historia Zmartwychwstania” (2017)

Widowisko artystyczne w reżyserii Julity Wołoszyńskiej-Matysek stanowi ilustrację Męki Pańskiej oraz części czytań z wigilii Wielkiej Soboty. Kolejne biblijne sceny kreuje artystka rysująca piaskiem na szkle i towarzyszący jej muzycy.

Opis filmu:
Wielka Sobota to szczególny dzień, dzień wyciszenia, poszukiwania ukojenia każdego bólu. Wówczas większość z nas chce oderwać się od codziennych obowiązków i częściej niż zwykle myśli o sensie życia, o drodze którą wybraliśmy i którą nie zawsze łatwo podążać. Czas Wielkiego Postu skłania do takiej refleksji. Dlatego powstał pomysł, aby na antenie Telewizji Polskiej zilustrować Mękę Pańską oraz część czytań, przypadających na wigilię Wielkiej Soboty. Historia Zmartwychwstania, napisana piaskiem na szkle, ukazuje dzieło stworzenia i zbawienia. Ziarna pustynnego piasku układają się w obrazy - stworzenia świata, ofiarowania Izaaka przez Abrahama, wyprowadzenia narodu wybranego z Egiptu. Najważniejsza jest przejmująca opowieść o Męce Pańskiej i Zmartwychwstaniu. Artystka rysuje dłonią na piasku, a towarzysząca obrazom muzyka, dopełnia pełen emocji przekaz.

Scenariusz i reżyseria
Reżyserem i autorką scenariusza widowiska artystycznego „Historia Zmartwychwstania” jest Julita Wołoszyńska-Matysek, znana z takich produkcji jak „Odnaleziony walc”, „Helenka” i „Żyd Ishai”.

Data premiery, kraj produkcji
Zrealizowane na zlecenie TVP widowisko miało swoją premierę 1 kwietnia 2018 roku.

Czas trwania filmu
Widowisko artystyczne „Historia Zmartwychwstania” trwa 20 minut.

Gdzie obejrzeć widowisko „Historia Zmartwychwstania”?
„Historia Zmartwychwstania” online oglądaj za darmo na vod.tvp.pl