Grudzień 70. Interesy władzy

„Grudzień 70. Interesy władzy” (2010)
Film Sławomira Koehlera i Mieczysława B. Vogta, który pokazuje, co działo się na szczytach władzy w czasie wydarzeń na Wybrzeżu. Dokument skupia się na politycznych aspektach wydarzeń grudnia 1970 roku.

Opis filmu
Autorzy podejmują próbę odpowiedzi na pytania stawiane od 40 lat i obalenia licznych mitów. Film pokazuje, co działo się na szczytach władzy w czasie wydarzeń na Wybrzeżu. Czy społeczny bunt przeciwko podwyżkom cen był spontaniczny, czy sprowokowany?

Czy obalenie Władysława Gomułki było efektem spisku i czy mieliśmy wtedy do czynienia z elementami zamachu stanu? Dlaczego Moskwa była zainteresowana zmianą na stanowisku I sekretarza? Dlaczego doszło do rozlewu krwi i kto jest za to odpowiedzialny?

W filmie wypowiadają się m. in.: syn Wł. Gomułki Ryszard Strzelecki Gomułka, gen. W. Jaruzelski, gen. Cz. Kiszczak, S. Kania, S. Kociołek, J. Tejchma, J. Ptasiński, L. Wałęsa, A. Gwiazda, ponadto profesorowie: A. Dudek, J. Eisler, A. Friszke, J. Staniszkis oraz uczestnicy tamtych wydarzeń oraz rodziny ofiar.

Reżyseria
Film „Grudzień 70. Interesy władzy” wyreżyserowali: Koehler Sławomir i Vogt Mieczysław. Byli również odpowiedzialni za scenariusz do filmu.

Data premiery i kraj produkcji
Film „Grudzień 70. Interesy władzy” został wyprodukowany w Polsce. Premiera odbyła się w 2010 roku.

Zdjęcia
Zdjęcia do filmu „Grudzień 70. Interesy władzy” zrobił Samosionek Tomasz.

Czas trwania filmu
Film „Grudzień 70. Interesy władzy” trwa ok. 52 minut.

Gdzie obejrzeć film „Grudzień 70. Interesy władzy”?
Cały film „Grudzień 70. Interesy władzy” online OGLĄDAJ za darmo w vod.tvp.pl.