Gruba Kaśka

„Gurba Kaśka” (2018)
Film jest refleksją nad zależnością człowieka od natury oraz otaczającego go świata. Pierwszy dokument STUDIO MUNKA.

Opis filmu
W miejskiej pompie wodnej zwanej Grubą Kaśką znajduje się 8 superczułych małży podłączonych do komputerów. To od nich zależy życie milionów ludzi żyjących w mieście. Do obiektu prowadzi trzystumetrowy tunel znajdujący się pod dnem rzeki.

Jedyny w Polsce malakolog – poławiacz małż czuwa nad prawidłowym działaniem tego systemu. W przypadku skażenia wody, małże zamkną się, a system automatycznie odetnie dopływ wody dla miasta.

Reżyseria
Film wyreżyserowała Julia Pełka. Reżyserka i autorka zdjęć, ukończyła studia magisterskie na wydziale operatorskim na PWSFTviT w Łodzi oraz kurs dokumentalny w Szkole Wajdy. Otrzymała prestiżowe stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”. Za swoje osiągnięcia w dziedzinie filmu dokumentalnego otrzymała stypendium artystyczne marszałka m.st. Warszawy. Jest członkinią Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Data premiery i kraj produkcji
Film „Gruba Kaśka” został wyprodukowany w 2018 roku w Polsce. Film powstał w działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studiu Munka w ramach programu „Pierwszy Dokument”, dofinansowanego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Światowa premiera „Grubej Kaśki” odbyła się w 2019 roku na Warszawskim Festiwalu Filmowym. Wyprodukowany w Studiu Munka SFP dokument „Gruba Kaśka” („Fat Kathy”) został zaprezentowany na prestiżowym kanadyjskim festiwalu Hot Docs 2020.

Tytuł angielski
„Fat Kathy”.

Czas trwania filmu
Dokument „Gruba Kaśka” trwa ok 14 minut.

Nagrody i nominacje
Krótkometrażowy dokument Julii Pełki został doceniony przez Jury amerykańskiego Annual Imagine Science Film Festival. Zwycięski krótkometrażowy film dokumentalny można było oglądać w sekcji konkursowej In Vivo. Nagroda w tej sekcji przyznawana jest dla filmu krótkometrażowego, który w atrakcyjny, wiarygodny i inspirujący sposób najlepiej ilustruje naukę w swojej narracji.

Gdzie obejrzeć film „Gruba Kaśka”?
Cały film „Gruba Kaśka” online OGLĄDAJ za darmo w vod.tvp.pl.