Grozny. Czeczeński tygrys Putina

Każdy, kto odwiedza dziś Czeczenię przeżywa szok. Jej stolica Grozny, która w 2003 roku uznana była przez UNESCO za najbardziej zniszczone miasto na Ziemi - dziś miejscami przypomina Dubaj. Jej wizytówką stały się szklane wieżowce (w jednym z nich zafundowano apartament G. Deaprdieu) i największy meczet w Europie. A wszystko dzięki temu, że Moskwa daje Czeczenii miliardowe dotacje i wspiera namaszczonego przez Putina przywódcę - Ramzana Kadyrowa, który rządzi twardą ręka. W zamian - zyskuje pokój i wiernego sojusznika. Jeśli trzeba umrzeć za Rosję, to jesteśmy gotowi mówi Ramzan Kadyrow. O wyjściu z Federacji Rosyjskiej, o co toczyła się wojna w latach 90 - tych nawet nie wspomina Czeczenia to państwo w państwie. Republika rządzi się swoimi prawami, które ustanawia sam Ramazan Kadyrow. Wolno mu więcej niż innym przywódcom regionów. Nawet lekceważyć konstytucję. Promuje np. wielożeństwo.

Film przedstawia nowe nieznane oblicze Czeczenii, codzienne życie, obyczaje (mieszankę szariatu z dataem, czyli prawem zwyczajowym), problemy a także rolę i pozycję Kadyrowa namaszczonego przez Putina.

Autorka dociera m.in.: do notabla, który ma dwie żony i wcale się z tym nie kryje, choć poligamia jest w Federacji Rosyjskiej zabroniona, do chłopaka, który pół roku spędził w Państwie Islamskim, do szkoły, w której dzieci śpiewają o Kadyrowie i którego nazywają Słońcem. Film wzbogacony jest cytatami Ramzana, który zabiera głos na każdy temat.

Kraj pochodzenia, data produkcji: Polska, 2015
Czas trwania: 52 min.
Reżyseria: Barbara Włodarczyk