Granatowy zeszyt

Film powstał w oparciu o notatki wybitnego artysty - Witolda Lutosławskiego, które kompozytor prowadził w swoim pamiętniku, gdzie zapisywał prywatne opinie i refleksje na tematy związane z muzyką i sztuką, jak również rolą artysty we współczesnym świecie.

„Granatowy zeszyt” to portret genialnego muzyka i próba wniknięcia w fenomen jego twórczości, ale też humorystyczna opowieść o nim samym, jego bliskich i czasach, w których żył. Realizatorzy podkreślają rolę Witolda Lutosławskiego w historii muzyki XX wieku, jako jednego z najwybitniejszych kompozytorów świata.

Narrację w filmie prowadzi m.in. Leszek Możdżer, jednocześnie autor opracowania muzycznego do filmu. W dotarciu do świata artysty pomagają mu spotkania z rodziną Witolda Lutosławskiego i pracownikami instytucji przechowujących cenne materiały, które pozostały po kompozytorze i jego twórczości. W "Granatowym zeszycie" pojawiają się również m. in. Krystian Zimerman, Anne - Sophie Mutter, Steven Stucky, Kazimierz Kord, Krzysztof Zanussi, Julia Hartwig, Grzegorz Michalski, Irena Santor, Jerzy Kornowicz i wielu innych znamienitych gości. Zdjęcia do filmu zrealizowano w Polsce i w Szwajcarii. W filmie zostały wykorzystane materiały archiwalne.

Kraj pochodzenia, rok produkcji: Polska, 2013

Czas trwania: 72 minuty

Reżyseria: Natasza Ziółkowska-Kurczuk