Goodbye America

„Goodbye America” (2015)
Rosja zawsze mierzyła swoją siłę i pozycję poprzez porównanie ze Stanami Zjednoczonymi. Hasło „Dogonić i przegonić Amerykę!” rzucone w czasach Związku Radzickiego przez Chruszczowa jest aktualne do dziś. Film w reżyserii Barbary Włodarczyk pokazuje ewolucję sposobu przestrzegania USA przez Rosjan oraz przyczyny wzajemnej nieufności.

Opis filmu:

„Goodbye America, w której nigdy nie będę” – tak brzmią słowa refrenu jednej z najpopularniejszych rosyjskich piosenek rockowych ostatnich dwóch dekad. 20 lat temu to był hymn radzieckiej młodzieży o niespełnionej miłości do Ameryki. Wtedy Stany Zjednoczone stanowiły dla większości Rosjan symbol idealnego państwa. Dziś – większość postrzega je negatywnie. Jako wroga i konkurenta.

Celem filmu jest odpowiedź na pytanie o przyczyny zmiany nastawienia Rosjan do Ameryki. Co ich zraziło? Na jakiej podstawie uważają Waszyngton za wroga Rosji? Jaki mają stosunek do sankcji? I czy krytyka USA nie ma charakteru schizofrenii, skoro elity wysyłają tam na studia swoje dzieci, biznesmeni trzymają pieniądze w tamtejszych bankach, a na narty jeżdżą do Kolorado?

Scenariusz i reżyseria
Reżyserką i autorką scenariusza do filmu „Goodbye America” jest specjalizująca się w tematyce rosyjskiej dziennikarka Barbara Włodarczyk, znana m.in. z serii dokumentalnej „Szerokie tory” oraz takich dokumentów jak „Szalona miłość. Rosjanie i Putin” i „Grozny. Czeczeński tygrys Putina”.

Data premiery, kraj produkcji
Polski film dokumentalny miał swoją premierę w 2016 roku.

Zdjęcia
Twórcą zdjęć do filmu dokumentalnego „Goodbye America” jest Walentyn Bodrow.

Czas trwania filmu
„Goodbye America” trwa 49 minut.

Gdzie obejrzeć film „Goodbye America”?
Cały film „Goodbye America” online oglądaj za darmo w vod.tvp.pl