Goliat – zapomniany bohater

„Goliat – zapomniany bohater” (2019)

Historia Amerykanina polskiego pochodzenia – Juliana E. Kulskiego, który jako 12-latek walczył w II wojnie światowej. Był synem prezydenta okupowanej przez nazistów Warszawy, który uratował od śmierci setki Żydów i członków polskiego Państwa Podziemnego. Po wojnie Julian E. Kulski studiował w Oxfordzie i Yale, jako architekt osiągnął sukces w USA, pracując dla Banku Światowego.

Opis filmu:
W 1941 roku Kulski, jako 12 latek, złożył przysięgę żołnierską. Działał w ZHP, następnie w Szarych Szeregach, gdzie jego przełożonym był Ludwik Berger ps. Goliat. Po śmierci Bergera Kulski przyjął na jego cześć pseudonim Goliat. Walczył w 9 Kompanii Dywersyjnej AK Żniwiarz. Brał udział w Powstaniu Warszawskim od chwili jego wybuchu jako żołnierz zgrupowania Żywiciela na Żoliborzu. Za odwagę w walce został odznaczony Krzyżem Walecznych.

Po upadku powstania trafił do obozu jenieckiego. Następnie wyjechał do Wielkiej Brytanii, gdzie poprosił o azyl. Włączony do Polskich Sił Zbrojnych. Wkrótce został zwolniony z wojska ze względu na stan zdrowia. W 1946 roku rozpoczął studia w Szkole Architektury w Oksfordzie. Przy pomocy przyjaciela rodziny, Jana Nowaka-Jeziorańskiego, kuriera Komendy AK i Rządu RP w Londynie, w 1949 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych i rozpoczął studia na Yale University, równocześnie pracował na swoje utrzymanie. Członek American Institute of Architects. Autor autobiograficznej książki „Dziedzictwo Orła Białego”.

Reżyseria:
Autorami filmu „Goliat – zapomniany bohater” są Tomasz Sańpruch i Witold Tabaka.

Data premiery i kraj produkcji:
Film „Goliat – zapomniany bohater” wyprodukowano w 2019 roku, w Polsce.

Czas trwania filmu:
Film „Goliat – zapomniany bohater” trwa 72 minuty.

Gdzie obejrzeć film „Goliat – zapomniany bohater”?
Cały film „Goliat – zapomniany bohater” online oglądaj w vod.tvp.pl.