Gniewosz plamisty

„Gniewosz plamisty” (2006)
Film przyrodniczy w reżyserii Jerzego Bezkowskiego ukazujący cechy charakterystyczne bardzo mało znanego gatunku węża występującego na terenie naszego kraju. W dokumencie możemy zobaczyć zachowanie gniewosza plamistego m.in. w okresie godowym i podczas zdobywania pokarmu. Gniewosz jest uznawany za gatunek zagrożony wyginięciem.

Opis filmu:

Gniewosz plamisty, zwany miedzianką, jest gatunkiem niejadowitego węża z rodziny połozowatych. Powszechnie można spotkać go w wielu miejscach Europy i zachodniej Azji. Jest nieszkodliwy dla ludzi, jednak często mylony ze żmiją zygzakowatą. W Polsce gatunek ten znajduje się pod ochroną i można go zaobserwować głównie na południu, przede wszystkim na obszarze województw: świętokrzyskiego, małopolskiego i podkarpackiego.

Film wyprodukowany przez łódzką Wytwórnię Filmów Oświatowych prezentuje cechy charakterystyczne i zachowanie tego bardzo mało znanego gatunku węża, który został uznany za gatunek zagrożony wyginięciem. Łódzcy naukowcy we współpracy z Miejskim Ogrodem Zoologicznym w 2000 roku uruchomili program ochrony gniewosza w Polsce środkowej mający na celu wspomaganie rozrodu węża.

Scenariusz, reżyseria i zdjęcia
Reżyserem oraz twórcą scenariusza i zdjęć do filmu dokumentalnego „Gniewosz plamisty” jest Jerzy Bezkowski.

Data premiery, kraj produkcji
Polski film przyrodniczy „Gniewosz plamisty” miał swoją premierę w 2006 roku.

Czas trwania filmu
Film przyrodniczy „Gniewosz plamisty” trwa 21 minut.

Gdzie obejrzeć film „Gniewosz plamisty”?
Cały film „Gniewosz plamisty” online oglądaj za darmo na vod.tvp.pl