Głos nadziei

„Głos nadziei” (2002)
Prezentowany film jest retrospektywną podróżą do czasów PRL-u, a przewodnikami w niej są nie historycy, lecz zwykli ludzie, którzy regularnie zasiadali przy odbiornikach, by słuchać RWE. Tytuł filmu, „Głos nadziei”, najlepiej oddaje, czym były dla nich te audycje. Nie tylko poszerzały horyzont wolności i były orężem przeciwko indoktrynacji, ale także utwierdzały w nadziei, że ten nienormalny stan kiedyś się skończy. W programie biorą także udział pracownicy państwowych radiostacji zagłuszających, których zadanie polegało na możliwie najskuteczniejszym głuszeniu sygnału RWE. Wspomnienia i filmowe materiały archiwalne przeplatają się z fragmentami audycji RWE.

Opis filmu
Sygnał dźwiękowy Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa wbił się w pamięć kilku pokoleń Polaków. W czasach komunistycznej propagandy rozgłośnia była jednym z nielicznych źródeł wiarygodnych informacji z kraju i ze świata. Nawyk codziennego kontaktu z audycjami Radia Wolna Europa stał się dla znacznej części społeczeństwa praktyką. Stacji słuchali ludzie w miastach, miasteczkach i na wsiach, dorośli i młodzież. Dla wielu z nich była to forma prywatnej wojny z totalitaryzmem.

Wraz z pojawieniem się na falach eteru Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa w kraju powstały radiostacje do zagłuszania jej sygnału. Socjalistyczne władze nie mogły pozwolić, aby do kraju docierały wrogie treści. RWE otwarcie zapowiadało walkę z sowieckim reżimem, z rusyfikacją i sowietyzacją polskiej kultury, z fałszowaniem historii i tradycji. Przypominało, że Polska żyje, walczy i zwycięży.

Pomimo utrudnionego odbioru Polacy słuchali RWE, czasem kilkakrotnie tej samej audycji, by wyłowić informacje z trzasków i szumów zagłuszania. Mogli dowiedzieć się stamtąd m.in. o sfałszowaniu wyborów w 52. roku, o rewolucji na Węgrzech w 56. roku, o zrywie niepodległościowym Czechosłowacji i krwawym stłumieniu go przez socjalistyczne armie, o strajkach na Wybrzeżu, o działalności i zamordowaniu księdza Popiełuszki. 19 czerwca 1994 roku Rozgłośnia Polska Radia Wolna Europa nadała ostatnią audycję.

Reżyseria
Reżyserem dokumentu jest Maciej Drygas, który również napisał scenariusz do filmu. Polski reżyser jest znany z filmów „Usłyszcie mój krzyk”, „Jeden dzień w PRL”, „Cudze listy”. Laureat dwóch nagród Srebrny Smok.

Data premiery i kraj produkcji
Film został wyprodukowany w Polsce. Premiera odbyła się w 2002 roku.

Zdjęcia
Zdjęcia do filmu zrobił Musiał Andrzej.

Czas trwania filmu
Film „Głos nadziei” trwa ok. 58 minut.

Gdzie obejrzeć film „Głos nadziei”?
Cały film „Głos nadziei” online OGLĄDAJ za darmo w vod.tvp.pl.