Gieniu, ratuj! – Eugeniusz Rudnik – 50 lat twórczości

„Gieniu, ratuj! – Eugeniusz Rudnik – 50 lat twórczości” (2008)

Fascynujący obraz Eugeniusza Rudnika, wiecznie młodego duchem twórcy, inżyniera dźwięku, który w 2008 roku obchodził pięćdziesięciolecie swej pracy artystycznej. Obdarzony zmysłem wnikliwej obserwacji i poczuciem humoru artysta był przez dekady związany ze Studiem Eksperymentalnym Polskiego Radia.

Opis filmu:
Eugeniusz Rudnik był kompozytorem i pionierem muzyki elektronicznej i elektroakustycznej w Polsce, przez większość życia związanym z legendarnym Studiem Eksperymentalnym Polskiego Radia.

Rudnik to także współtwórca tzw. polskiej szkoły muzyki elektroakustycznej, a jego dorobek twórczy obejmuje około 100 kompozycji autonomicznych oraz blisko 400 ilustracji dźwiękowych do filmów, spektakli i ekspozycji dokonanych w kraju za granicą m. in. w Kolonii, Paryżu, Bourges, Gandawie, Sztokholmie i Freiburgu.

Spuściznę kompozytorską Rudnika można podzielić na dwie grupy: autonomiczne utwory elektroakustyczne oraz utwory określane jako „ars acustica”. W obu z nich twórca wykorzystywał materiał elektroniczny lub przetworzony elektronicznie materiał konkretny o różnym stopniu rozpoznawalności źródła.

Scenariusz i reżyseria
Reżyserem i autorem scenariusza filmu dokumentalnego o Eugeniuszu Rudniku jest Bolesław Błaszczyk.

Data premiery, kraj produkcji
Polski film dokumentalny miał premierę w 2008 roku.

Zdjęcia
Twórcami zdjęć do dokumentu są Wojciech Ostapowicz i Krzysztof Bożym.

Czas trwania filmu
Film „Gieniu, ratuj! – Eugeniusz Rudnik – 50 lat twórczości” trwa 29 minut.

Gdzie obejrzeć film „Gieniu, ratuj! – Eugeniusz Rudnik – 50 lat twórczości”?
Cały film „Gieniu, ratuj! – Eugeniusz Rudnik – 50 lat twórczości” online oglądaj za darmo na vod.tvp.pl