Fotozofia

„Fotozofia” (2012)

Film Jacka Jóźwiaka powstał z inspiracji twórczością wybitnego artysty Andrzeja Różyckiego. Fotozofia jest pojęciem wymyślonym przez bohatera filmu i oznacza koncepcję filozoficzno-teoretyczną, związaną z całością jego osobistych, 50-letnich doświadczeń w sztuce fotografii.

Opis filmu:
Swoją twórczość artystyczną Andrzej Różycki koncentrował wokół medium fotografii, dostrzegając w nim niewyczerpany potencjał refleksyjny, metaartystyczny, estetyczny. Od pierwszym działań w grupie Zero-61 dążył do naginania i przekraczania parametrów fotografii. Równolegle do działań medialnych i konceptualnych namiętnie poszukiwał sacrum. Stąd jego zainteresowanie ludowością i religijnością wsi, objawiające się w kolekcji sztuki naiwnej, a także w twórczości określanej przez niego od lat 90. mianem fotografii sakralnej, a później – fotozofii. Te zainteresowania prowadziły go ku eksplorowaniu pamięci, relacji z przodkami i przeszłością, jak w cyklu „Fotografia nostalgiczna”, lub wprost do tajemnicy śmierci, jak w „Fotoandrzejozofii”, w której konstruował dialog ze zmarłą przyjaciółką Zofią Rydet.

O twórczości Andrzeja Różyckiego opowiadają historycy sztuki znawcy jego twórczości: prof. Janusz Zagrodzki i Krzysztof Jurecki.

Twórca
Twórcą filmu dokumentalnego „Fotozofia” jest Jacek Jóźwiak.

Data premiery, kraj produkcji
Polski film dokumentalny „Fotozofia” miał swoją premierę w 2012 roku.

Czas trwania filmu
Film „Fotozofia” trwa 25 minut.

Gdzie obejrzeć film „Fotozofia”?
Cały film „Fotozofia” online oglądaj za darmo na vod.tvp.pl