Eugenika – w imię postępu

„Eugenika – w imię postępu” (2010)

Film dokumentalny w reżyserii Grzegorza Brauna prezentujący pseudonaukowe podstawy eugeniki, jej początki w Stanach Zjednoczonych i hitlerowskich Niemczech oraz próby implementacji tych niemoralnych idei na grunt międzywojennej Polski.

Opis filmu:
Dokument ukazuje narodziny eugeniki w USA oraz jej wpływ na elity intelektualne i polityczne Zachodu w XX wieku, m.in. na niemieckiego dyktatora Adolfa Hitlera. Eugenika jest pseudonauką stworzoną w XIX wieku i traktującą o doskonaleniu rasy ludzkiej. Według eugeników rozmnażać mogły się tylko jednostki zdrowe i twórcze, a prokreacja chorych czy niepełnosprawnych i niewartościowych rasowo (prostytutek, ubogich, żebraków) powinna być zabroniona. Autor filmu stawia tezę, że współczesna genetyka, zabijanie nienarodzonych dzieci i eutanazje mają swoje korzenie w tej niesławnej pseudonauce.

Narratorem filmu jest amerykański badacz Erwin Black, autor książki „Wojna przeciw słabym”. Dokument zawiera m.in. unikalne materiały z Cold Spring Harbor, kolebki amerykańskiej eugeniki.

Scenariusz i reżyseria
Reżyserem i autorem scenariusza filmu dokumentalnego „Eugenika – w imię postępu” jest Grzegorz Braun, znany z dokumentalnej serii „Transformacja: od Lenina do Putina” oraz filmów „Towarzysz generał”, „Plusy dodatnie, plusy ujemne” i „Luter i rewolucja protestancka”.

Data premiery, kraj produkcji
Polski film dokumentalny miał swoją premierę 14 maja 2011 roku na antenie TVP2.

Zdjęcia
Twórcą zdjęć do filmu „Eugenika – w imię postępu” jest Andrzej Adamczak.

Czas trwania filmu
Film „Eugenika – w imię postępu” trwa 56 minut.

Gdzie obejrzeć film „Eugenika – w imię postępu”?
Cały film „Eugenika – w imię postępu” online oglądaj za darmo na vod.tvp.pl